Pracownicy Nadleśnictwa Karnieszewice posadzili w Koszalinie jarzęba brekinię. – To niezwykłe drzewo wraca do lasów. Niedługo będzie bardzo cennym elementem naszych drzewostanów – mówią leśnicy.
Jarząb brekinia jest jednym z najrzadszych drzew leśnych. Nazywany jest również brzękiem, jarzębiną klonową, bereką oraz gruszą klonową. Występuje w Europie, Azji Mniejszej, na Kaukazie i w północnej Afryce. Najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych, na żyznych siedliskach, w towarzystwie dębów, lip i grabów.
Jarząb brekinia był wykorzystywany w medycynie ludowej, wyrobach spożywczych oraz – ze względu na twarde i elastyczne drewno – w meblarstwie i stolarstwie. – Niestety użyteczność tego drzewa przyczyniła się do jego zniszczenia. W Polsce jest bardzo rzadkie. Jarząb brekinia został umieszczony na czerwonej liście. Jest jednym z najcenniejszych polskich, dziko rosnących jarzębin – mówią leśnicy.
W Zachodniopomorskiem posadzono już ponad 10 tysięcy jarzębu brekinii, z czego 1560 w Nadleśnictwie Karnieszewice i 100 w Koszalinie.