Za niecałe dwa miesiące papierowe skierowania lekarskie przejdą do historii. 8 stycznia 2021 roku wchodzi w życie ustawowy obowiązek wystawiania w Polsce skierowań elektronicznych.
Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że to kolejne po e-zwolnieniu i e-recepcie rozwiązanie pozwalające na otrzymanie niezbędnego dokumentu bez wychodzenia z domu.
– E-skierowanie wystawia się do lekarzy specjalistów. Robi to najczęściej lekarz podstawowej opieki medycznej, chociaż może je wystawić także inny specjalista. To dokumenty kierujące na leczenie w szpitalu, ale także na badania, takie jak np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne – wylicza rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Na takiej formie wystawienia skierowania skorzystają nie tylko pacjenci, ale też lekarze. Jak wyjaśnia Beata Szczepanek, dzięki e-skierowaniom, rozwiązany zostanie problem ich nieczytelności, bo na etapie zapisu, system będzie poprawność dokumentu. Ponadto lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjenta.
– Jeżeli chory ma Internetowe Konto Pacjenta otrzymuje dane dostępowe w wybranej przez siebie formie, czyli poprzez sms lub e-mail. Natomiast jeżeli nie posiada tego konta i dostępu do Internetu, otrzyma wydruk zawierający kod i klucz. Po otrzymaniu danych dostępowych pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie medyczne ma być zrealizowane. Następnie kontaktuje się z wybraną placówką i podaje otrzymane wcześniej dane – dodała Beata Szczepanek.
E-skierowania można wystawiać już teraz. Robi to obecnie 54 proc. placówek medycznych, a kolejne 34 proc. jest gotowych do ich wprowadzenie. Do końca października 2020 roku, w całej Polsce 33 tys. lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań. W każdym tygodniu do systemu podłącza się około 140 nowych podmiotów.