Fragmenty pieśni „My, Pierwsza Brygada” od blisko dwóch lat rozbrzmiewają w centrum Kielc. Na budynku byłej siedziby straży ogniowej, a obecnie budynku pogotowia ratunkowego przy ulicy Leonarda, zegar z kurantem co godzinę wygrywa melodię utworu. Jego uruchomienie odbyło się 5 grudnia 2018, w 151. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego.
Powstania kurantu podjęli się przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć i Tradycja imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Jak mówi Michał Daranowski ze stowarzyszenia, miejsce, czas i sposób upamiętnienia kompozycji nie był przypadkowy. Utwór „My, Pierwsza Brygada” pochodzi od „Marszu Kieleckiego nr 10”. Jego prawdopodobnym autorem był kapitan Andrzej Brzuchal „Sikorski”.
– Od 1905 roku był on kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, a potem orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Stacjonujący wówczas w Kielcach Pułk Strzelców posiadał melodię, na bazie której powstał później „Marsz Kielecki” lub „Marsz Kielecki nr 10”, czyli pieśń „My, Pierwsza Brygada”. A ponieważ orkiestra strażacka wstąpiła do legionów, ten marsz był grany bardzo często i był bardzo popularny – wspomina Michał Daranowski.
Pieśń „My, Pierwsza Brygada” w latach powojennych uważana była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy.
– Jako jedna z trzech pieśni, obok „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty” kandydowała do tego miana. Tak się jednak nie stało. Hymnem został „Mazurek Dąbrowskiego”, a „My, Pierwsza Brygada” od niedawna jest pieśnią Wojska Polskiego. To ulubiony utwór Marszałka Józefa Piłsudskiego, który zawsze powtarzał, że jest to jedna z najdumniejszych polskich pieśni – wspomina Michał Daranowski.
Kuranty są wygrywane między godziną 9.00 a 18.00. Co godzinę słyszymy na zmianę zwrotkę i refren. W południe odtwarzany jest około 40-sekundowy fragment łączący obie części utworu. Zakup i montaż zegara kosztował około 20 tys. zł. Inwestycję współfinansowały Targi Kielce i Polskie Radio Kielce.
PIEŚŃ „MY, PIERWSZA BRYGADA” – POBIERZ TEKST