Lekarze pracujący w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej oraz ci z opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej będą mogli kierować pacjentów na testy w kierunku wykrycia koronawirusa. Dotąd nie mieli takiej możliwości.
To efekt oświadczenia senatorskiego zgłoszonego przez senatora Krzysztofa Słonia do premiera i ministra zdrowia. Świętokrzyski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości informuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu odciążeni zostaną pozostali lekarze pracujący w przychodniach podstawowej opieki medycznej.
– Dotychczas lekarze pracujący w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej nie mieli uprawnienia kierowania pacjentów na testy wykrywające koronawirusa. Zauważyłem taką lukę w naszym systemie. Potwierdziłem to, dzwoniąc do kilku punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej w naszym województwie i złożyłem stosowne oświadczenie senatorskie do pana premiera i ministra zdrowia – mówi senator Krzysztof Słoń.
Senator dodaje, że argumenty, które przedstawił znalazły uznanie u premiera i ministra zdrowia. W jego ocenie, zaproponowana zmiana z pewnością przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych.
– Do tej pory praktyka była taka, że pacjent zgłaszający się w sobotę do lekarza nocnej i świątecznej pomocy medycznej, nawet jeśli zdaniem medyka wykazywał objawy zakażenia patogenem, to lekarz i tak nie mógł go wprowadzić do systemu i skierować na test wykrywający obecność koronawirusa w jego organizmie. Ten pacjent musiał się w poniedziałek, czy w kolejne dni robocze rejestrować u lekarza przyjmującego w ramach podstawowej opieki medycznej – dodał Krzysztof Słoń.
Projekt został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Trwają jeszcze konsultacje, ale być może rozwiązanie wejdzie w życie jeszcze w tym tygodniu.