W Skarżysku-Kamiennej odsłonięto po remoncie pomnik poświęcony powstańcom styczniowym. Konserwatorzy oczyścili kamienny postument, a na jego szczycie zainstalowano orła z żywicy epoksydowej z domieszką brązu.
Dzięki temu nie będzie różnił się od metalowego oryginału, ale nie będzie też atrakcyjny dla złodziei. W przeszłości, oryginalny orzeł dwukrotnie padł ich łupem. Udało się go odzyskać, dzięki czemu posłużył, jako wzór do nowych odlewów. Pomnik powstał w setną rocznicę wybuchu powstania styczniowego – przypomina Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum im. Orła Białego.
Wiele ustnych przekazów tłumaczy, dlaczego monument stanął w głębi lasu przy zalewie w Rejowie.
– Jedna z legend mówi, że w tej okolicy wycofywała się grupa powstańcza, druga z kolei przekazuje, że na jednym z okolicznych dębów, Rosjanie powiesili powstańców. Trudno teraz powiedzieć, ile jest w tym prawdy. Natomiast bez wątpienia mieszkańcy tych okolic brali udział w Powstaniu Styczniowym i dlatego warto upamiętnić ich udział – mówi dyrektor.
Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej przypomina, że w 1863 roku na mapie nie było Skarżyska-Kamiennej, a to miejsce było częścią powiatu opatowskiego, ale z dostępnych źródeł historycznych wiemy, że mieszkańcy tego regionu byli bardzo zaangażowani w walkę wyzwoleńczą.
– Toczyły się bardzo zacięte walki. Mam nadzieję, że pomnik będzie pretekstem dla mieszkańców do wspominania tych, którzy walczyli o niepodległość Polski – zaznaczył. Pomnik powstał w 1963 roku z inicjatywy mieszkańców i regionalnego oddziału PTTK z inżynierem Stanisławem Sławińskim na czele.
W ciągu ostatnich lat pomnik znów zaistniał w świadomości mieszkańców. W rocznicę wybuchu powstania styczniowego pasjonaci historii i grupa rekonstrukcyjna Grot Oddział Powstańczy 1863 organizują tam spacery historyczne.