Europejski Dzień Wynalazcy. Jaki wynalazek jest według Państwa najważniejszy? Bez jakich wynalazków nie bylibyśmy się w stanie obyć?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 9 listopada, 314. dzień roku.
Do końca roku pozostało 52 dni.
Wschód słońca: 06:49
Zachód słońca: 15:50
Dzień trwa 9 godz. 01 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 7 godz. 40 minuty.
Imieniny obchodzą: Teodor, Ursyn oraz Agrypin, Aleksander, Benignus, Benigny, Bogdan, Dziwigor, Elżbieta, Genowefa, Gorzysław, Joanna, Lilla, Ludwik, Nestor, Orestes, Ścibor, Świecław.
*****
Przysłowie na dziś: „Kiedy zima w listopadzie, jeszcze w kwietniu zimno się kładzie”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Sierot
Europejski Dzień Wynalazcy
Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
Światowy Dzień Gry Wstępnej
*****
PONIEDZIAŁEK, 9 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – Dębno: patrol z 4 kompanii „Jędrusie” 2 pp Leg. Pod dowództwem Eugeniusza Dąbrowskiego „Genek” dotarł do wsi Dębno (między Bodzentynem, a Nową Słupią), Zadaniem patrolu było rozeznanie możliwości przejścia przez front. Ze względu na niemieckie jednostki było to niemożliwe. Znaleziono zwłoki żołnierzy z sowieckiego oddziału „Hory” którzy polegli podczas próby przedostania się w okolice frontu.
PONIEDZIAŁEK, 9 LISTOPADA: W POLSCE
1794 r. – upadek Powstania Kościuszkowskiego w Warszawie. Dokonana 4 listopada przez Rosjan „Rzeź Pragi” złamała opór stolicy.
1914 r. – w związku z łamaniem się ofensywy państw centralnych na Warszawę, część 1. Pułku Legionów Polskich (bataliony I, III i V) dowodzone przez Józefa Piłsudskiego brawurowym i forsownym marszem, trwającym do 11 listopada 1914 r., pomiędzy wojskami austriackimi i rosyjskimi przedostała się do Krakowa. Operacja ta nazwana „Ulina Mała”, została przez Piłsudskiego uznana za jeden z ważniejszych sprawdzianów dowódczych.
1939 r. – w Warszawie została założona Tajna Armia Polska.
1964 r. – sąd komunistyczny skazał wybitnego polskiego pisarza Melchiora Wańkowicza na 3 lata więzienia. Był to odwet władz za sygnowanie przez pisarza „Listu 34”. Oficjalnie pisarza oskarżono o czynienie szkody interesom państwa polskiego, jakich miał się dopuścić, opisując w prywatnym liście do córki sytuację polityczną w kraju. Aresztowanie pisarza wywołało liczne protesty na Zachodzie Europy, w wyniku po kilku tygodniach został zwolniony z więzienia.
1980 r. – premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Dom w reżyserii Jana Łomnickiego.
1987 r. – komunistyczna bezpieka zatrzymała ukrywającego się od 13 grudnia 1981 r. Kornela Morawieckiego, przywódcę Solidarności Walczącej.
PONIEDZIAŁEK, 9 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
12:00 – Konferencja prasowa i ogłoszenie nazwisk laureatów oraz wyróżnionych w ramach II edycji Nagrody „Semper Fidelis”.
12:30 – w Kościele Środowisk Twórczych na warszawskim Placu Teatralnym rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Wojciecha Pszoniaka.
15:00 – Prezydent Andrzej Duda ratyfikuje umowę między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnionej współpracy obronnej.