Słoneczna pogoda sprawiła, że wielu kielczan, zamiast siedzieć w domu, wyszło na spacer. Jednym z miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców stolicy regionu jest Kadzielnia.
Już przed południem można tu było spotkać całe rodziny. Pani Ewelina, której towarzyszyła dwuletnia córka Nela, podkreślała, że taką aurę trzeba wykorzystać.
– Do przyjścia tu skłoniła mnie przede wszystkim piękna pogoda, słońce, którego dawno nie było. Trzeba się trochę nawdychać świeżego powietrza – stwierdziła.
Czas spędzony na świeżym powietrzu jest szczególnie ważny teraz, w czasie pandemii, kiedy w wyniku obostrzeń wiele osób zmuszonych zostało, by zostać w domu. Zwróciła na to uwagę Pani Agnieszka, mama dwójki dzieci.
– Wykorzystujemy piękną pogodę, bo za chwilę może być szaro, buro i ponuro. Poza tym niestety w domu musimy teraz spędzać więcej czasu. Córka już nie chodziła do szkoły, syn jeszcze chodził, a od poniedziałku niestety nauka zdalna i jego obejmie, więc korzystamy z możliwości „złapania” słońca – mówiła.
Pan Wojciech przechadzał się ze swoim tatą.
– Tata jest chory i przynajmniej raz w tygodniu potrzebuje ruchu, a to miejsce wydaje się dobre, żeby trochę pospacerować, rehabilitować osobę chorą – zauważył.
Spacerowicze nie zapominają o zasadach bezpieczeństwa.
– Zachowujemy dystans i wszystkie środki ostrożności, więc według mnie taki spacer jest jak najbardziej bezpieczny – dodał pan Wojciech.
Przypominamy, że podczas spaceru obowiązują nas określone zasady, takie jak obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
Konieczne jest także zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Trzeba nosić maseczkę lub przyłbicę między innymi na ulicy, drogach i placach, terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych. Maseczkę można zdjąć w lesie, parku, zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, czy rodzinnych ogródkach działkowych.