„Pandemia” Michała Anioła jest najlepszą fotografią IV Międzynarodowego Biennale Fotografii Definicji Przestrzeni 2020. To i inne zdjęcia znalazły się wystawie pokonkursowej w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. Tylko dziś, w godzinach od 15 do 18 można oglądać je „na żywo”. Potem tylko w sieci.
Jak wyjaśnia dyrektor BWA i kurator konkursu, Stanisława Zacharko-Łagowska, IV Międzynarodowe Biennale Fotografii Definicja Przestrzeni/Space Definition 2020 nawiązuje do idei i tradycji fotografii krajobrazowej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, lecz uwzględniając gwałtowność zmian nowoczesnego świata, poszerza zakres tematyczny prac również o inne, poza naturą, przestrzenie, w których funkcjonuje współczesny człowiek.
– Sama przestrzeń jest pojęciem o wiele bogatszym, wielowarstwowym, bo patrzymy i wybieramy z tej przestrzeni, która nas otacza, to co sami mamy w sercu, duszy. Oprócz tego, że wybieramy, to też interpretujemy, bo fotografia i aparat fotograficzny dają duże możliwości kreowania obrazu poprzez kadrowanie: zbliżenie, oddalenie, deformację przy użyciu różnego rodzaju obiektywów, teraz również przez programy graficzne. Także nie są to tylko proste fotografie – podkreśla.
Tytułowe przestrzenie mają rożne znaczenie.
– Chcieliśmy, i udaje nam się, stworzyć panoramę różnego rodzaju przestrzeni: krajobrazowej, miejskiej, industrialnej, ale też wewnętrznej, gdzie przez różnego rodzaju metafory zastanych lub interpretowanych rzeczy, autor zdjęcia w zasadzie definiuje sam siebie: to jak myśli, jak czuje – dodaje Stanisława Zacharo-Łagowska.
W tej edycji konkursu wzięło udział 146 autorów z Polski oraz z Niemiec, którzy zgłosili 548 fotografii i 12 filmów wideo. Jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 117 zdjęć 94 twórców oraz 12 filmów pięciu autorów.
Prace oceniali: Tomasz Tomaszewski (przewodniczący), Stanisław Kulawiak oraz Stanisława Zacharko-Łagowska. Kurator zauważa, że nie zabrakło zdjęć, nawiązujących do aktualnej tematyki.
– Wygrała praca zatytułowana „Pandemia”, czyli mamy odniesienie do tego, co się dzieje teraz. Przestrzeń jest powiązana z czasem, także tym, w którym żyjemy, a z kolei on determinuje nasz sposób patrzenia na świat. I w tych wystawach widać, że to, co się dzieje na zewnątrz, wpływa na twórców, oni się odnoszą do tego, co się dzieje wokół nas. Nie tylko szukają wokół siebie piękna, ale pokazują to, co mają w duszy – stwierdza.
Wystawę pokonkursową można oglądać „na żywo” dziś, w godzinach od 15 do 18, natomiast od soboty prace będą prezentowane online, ponieważ w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, galeria będzie nieczynna.
Laureaci IV Międzynarodowego Biennale Fotografii Definicja Przestrzeni/ Space Definition 2020:
– Michał Anioł „Pandemia” Nagroda I stopnia Prezydenta Miasta Kielce;
– Marcin Kłujsza „Miasto” Nagroda II stopnia BWA w Kielcach;
– Jarosław Jasiński z cyklu „Prześwity” „Ślub” Nagroda III stopnia Wodociągów Kieleckich;
– Wolfgang Brenner „Abandoned Airbase Zaton” Nagroda Prezydenta Miasta Kielce;
– Piotr Lisowski „Dom” Nagroda Fundacji im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu;
– Kornelia Głowacka-Wolf „Widoki na przeszłość” Nagroda Fundacji im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu;
– Krzysztof Strzoda za film wideo „(de)composition of space” Nagroda BWA w Kielcach za film wideo.
Jury przyznało również pięć wyróżnień w formie medali Definicja Przestrzeni/ Space Definition, które otrzymali: Krystian Dróżdż, Zenon Harasym, Andrzej Kosikowski, Andrzej Ślusarczyk i Jacek Ślusarczyk.