W Targach Kielce rozpoczęła się budowa szpitala tymczasowego dla osób chorych na COVID-19. Miejsce ma tam znaleźć 300 pacjentów zakażonych koronawirusem. Prace, które rozpoczęły się wczoraj zostały rozplanowane na trzech powierzchniach hal E, F i G. Obecnie budowane są zarówno miejsca dla przyszłych pacjentów, jak i dla lekarzy.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce informuje, że w pracę przy budowie szpitala zaangażowani są nie tylko pracownicy targów, ale także osoby zatrudnione na umowę zlecenie i pracownicy z firm zewnętrznych.
– Nie jesteśmy w stanie sami wybudować szpitala, a poza tym w wielu kwestiach, np. dotyczących instalacji tlenowych, nie mamy nawet do tego kompetencji. To muszą być bardzo specjalistyczne firmy. W tej chwili w hali „E” trwa zarówno budowa ścianek w tzw. części czystej szpitala, czyli w części gdzie będą urządzenia diagnostyczne oraz lekarze i pielęgniarki. Natomiast w halach „F” i „G” zaczęła się budowa boksów dla pacjentów – mówi prezes.
Andrzej Mochoń dodaje, że prawdopodobnie dochowanie terminu uruchomienia szpitala pod koniec listopada nie będzie realne. Opóźnienie może wynieść około dwóch tygodni.
Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, który jest podmiotem odpowiedzialnym za działalność nowej placówki informuje, że kilka dni temu rozpoczął się nabór kadry lekarskiej i pozostałych osób, które będą pracować w tymczasowym szpitalu.
– Osób chętnych do pracy w tej lecznicy jest dość sporo, ale większość z tych, którzy się dotychczas zgłosili, to obsługa techniczna. Oczywiście ona jest potrzebna, ale największym problemem jest kadra medyczna. Potrzeba nam co najmniej 130 pielęgniarek, w tym pielęgniarek anestezjologicznych oraz co najmniej 35 lekarzy, nie wliczając w tę liczbę anestezjologów – dodał Bartosz Stemplewski.
Dotychczas do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się ponad 50 pielęgniarek i 15 lekarzy, którzy zadeklarowali pracę w określonych dniach i godzinach. Potrzebni są także technicy radiolodzy do obsługi aparatu RTG i tomografu komputerowego, a także ratownicy i opiekunowie medyczni.
W szpitalu tymczasowym przygotowanych zostanie 300 miejsc, w tym około 50 respiratorowych, czyli przeznaczonych dla pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby. Jednak docelowo, Targi Kielce są w stanie przygotować około 1000 miejsc dla pacjentów.