„Sąsiedzka tablica wsparcia” – projekt Julii Piwowarskiej, który zwyciężył w konkursie Instytutu Dizajnu, pod hasłem „Przestrzeń publiczna w czasach zarazy”, doczekał się realizacji. Nie brakuje zainteresowanych tą propozycją.
Konkurs odbywał się na przełomie kwietnia i maja – wyjaśnia Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu.
– Miał za zadanie poszukać projektów, które pozwolą nam budować wspólnotę w czasie trwania pandemii – mówi.
Jury przyznało dwie równorzędne nagrody za projekty: „Sąsiedzka tablica wsparcia” Julii Piwowarskiej oraz „Daj mi znak” Marty Kwiatek.
Tablica ma służyć wymianie sąsiedzkich potrzeb i ofert pomocy. Mieszkańcy osiedli mogą na niej zostawiać swoje wpisy. Z kolei projekt „Daj mi znak” to zestaw symboli, które można wykorzystywać do komunikacji na plakatach, lub naklejkach. Co ciekawe, propozycje Julii Piwowarskiej oraz Marty Kwiatek w pewnym stopniu się dopełniają. „Sąsiedzka tablica wsparcia” przeznaczona jest do bardzo kameralnej wymiany treści, natomiast „Daj mi znak” kieruje komunikat do szerszego grona odbiorców i niejako poza najściślejszą grupę sąsiedzką.
Instytut Dizajnu postanowił stworzyć prototypy dwóch nagrodzonych prac i je przetestować. Jako pierwsza realne kształty otrzymała „Sąsiedzka tablica wsparcia”. Trzy egzemplarze pojawiły się na osiedlu Sady w Kielcach. Jak dodaje Dominika Janicka, do Instytutu Dizajnu zgłaszają się zainteresowanie tablicą kolejne kieleckie spółdzielnie mieszkaniowe, a także instytucje spod Kielc.
– Dlatego też, w porozumieniu z autorką postanowiliśmy, że na naszej stronie przygotujemy projekt tej tablicy do pobrania, z wszelkimi wymiarami, tak by wedle wytycznych, każdy mógł ją sobie przygotować. Bardzo się cieszymy z takiego odzewu. Plan był taki, że na razie przetestujemy je na Sadach, czy dobrze się sprawują, czy coś trzeba poprawić. Na razie spełniają swoją rolę. Mamy nadzieję, że te tablice będą się dobrze sprawować także po zakończeniu pandemii, bo wiemy jak w ostatnich latach rozluźniły się relacje między sąsiadami – dodaje.
Dugi zwycięski projekt jest przygotowywany, i już z przyszłym tygodniu ma być testowany. To kolejny koncept, który powstał w Instytucie Dizajnu i został wcielony w życie. Dotychczas były to naklejki, pomagające utrzymać dystans w sklepach, a także naklejki na powitanie, które pojawiły się w witrynach wielu punktów usługowych po zakończeniu wiosennego lockdownu.