W regionie świętokrzyskim rozpoczęły się nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, które umożliwią zwiększenie liczby pszczół i innych owadów zapylających. Inicjatorem projektu, promującego bioróżnorodność, produkcję żywności ekologicznej oraz poprawę jakości środowiska w naszym regionie, jest Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.
Marszałek Andrzej Bętkowski informuje, że do świętokrzyskich gmin trafiło prawie 900 drzew i ponad 1300 krzewów.
– Samorząd województwa wpisuje się w działania podjęte na poziomie Komisji Europejskiej, a dotyczące strategii bioróżnorodności w Unii Europejskiej. Z samorządami: podkarpackim i wielkopolskim jesteśmy liderem nasadzeń drzew miododajnych, zapewniających tę bioróżnorodność – mówi Andrzej Bętkowski.
Jak dodaje marszałek, celem programu jest zasadzenie w Unii Europejskiej 3 miliardów drzew do 2030 roku.
– Do udziału w projekcie zgłosiły się 64 świętokrzyskie gminy, a także Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu oraz organizacje pszczelarskie. Na zakup drzew i krzewów wydaliśmy ponad 30 tys. złotych – dodał Andrzej Bętkowski.
W województwie świętokrzyskim zostaną posadzone m.in. lipy drobnolistne, klony pospolite, klony tatarskie, jarząb pospolity, a także ewodia, jabłoń rajska, śnieguliczka biała oraz irga błyszcząca.
Jest to projekt pilotażowy, który na większą skalę ma być uruchomiony w 2021 roku, przy udziale pieniędzy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.