Hubertus to szczególnie ważny dzień dla myśliwych, jeźdźców i leśników. Tego dnia w Kościele katolickim jest wspomnienie świętego Huberta, patrona myśliwych. Z tej okazji odbywają się huczne, tradycyjne obchody.
W Polsce, myśliwi polują najczęściej na jelenie, sarny, dziki, lisy, zające, kaczki i bażanty. Oprócz polowania, zajmują się pielęgnacją, dokarmianiem oraz spisami ilości zwierząt zamieszkujących na terenie ich kół łowieckich. Dbają również, aby dzika zwierzyna nie wyrządzała szkód na polach uprawnych oraz aby zachować równowagę w lesie. Jak oceniamy myśliwych?
Zapraszamy do rozmowy. Numer telefonu do naszego studia 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl
CZYM NAJCZĘŚCIEJ ZAJMUJĄ SIĘ MYŚLIWI?
- Polowaniem (52%)
- Opieką nad zwierzętami (16%)
- Dokarmianiem zwierząt zimą (16%)
- Uroczystościami (13%)
- Szkodami rolniczymi (3%)
*****
Dziś jest , 3 listopada, 308. dzień roku.
Do końca roku pozostało 58 dni.
Wschód słońca: 06:38
Zachód słońca: 16:00
Dzień trwa 9 godz. 22 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 7 godz. 19 minuty.
Imieniny obchodzą: Hubert, Sylwia oraz Bogumił, Cezary, Chwalisław, German, Ginewra, Huberta, Marcin, Piotr, Szymon, Teofil, Walenty, Walentyn, Wenefryda, Witalis
*****
Przysłowie na dziś: „Kiedy swego czasu goły las nastaje, święty Hubert z lasu cały obiad daje”
*****
Nietypowe święta:
Święto Myśliwych – Hubertus
*****
WTOREK, 3 LISTOPADA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1918 r.:
-SKARŻYSKO-KAMIENNA: harcerze i gimnazjaliści zrzeszeni w POW brali czynny udział w rozbrajaniu wojsk austriackich i przyczynili się do przejęcia osady przez władze polskie 3 listopada 1918 r.,
-OSTROWIEC ŚW.: Polacy przejęli władzę w mieście z rąk okupantów austro-węgierskich.
1929 r.– KIELCE: odsłonięto Pomnik Niepodległości.
1942 r. – KOŃSKIE: z 3 na 4 listopada o godzinie 2.30 przystąpiono do akcji uwolnienia aresztowanych przez Niemców 2 listopada żołnierzy podziemia. Zygmunt Wyrwicz „Cumulus” w przebraniu policjanta granatowego zastukał do drzwi więzienia żądając osadzenia w celach dwóch aresztowanych: Stanisław Kołodziejczyk „Bandera” i Tadeusz Jencz „Ksiądz”, których przyprowadził pod karabinem wdarli się do środka. Tak w wielkim skrócie przeprowadzono akcję pierwszego opanowania aresztu w Końskich. Uwolniono osiem osób.
WTOREK, 3 LISTOPADA: W POLSCE
1771 r. – konfederaci barscy uprowadzili do niewoli kolaborującego z Rosjanami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Monarsze udało się zbiec, ale wydarzenie to postrzegane jako zbrodnia przeciwko majestatowi króla, nie przysporzyła Konfederacji poparcia w społeczeństwie i na Zachodzie Europy.
1969 r. – we wsi Rzepin koło Starachowic zamordowano 5-osobową rodzinę sołtysa Mieczysława Lipy.
1976 r. – w katastrofie kolejowej w Juliance koło Częstochowy zginęło 25 osób, a 79 zostało rannych.
1984 r. – w Warszawie odbył się pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki.
WTOREK, 3 LISTOPADA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
-12:00 – Konferencja prasowa i ogłoszenie nazwisk laureatów oraz wyróżnionych w ramach II edycji Nagrody „Semper Fidelis”
-12.30 – w Kościele Środowisk Twórczych na warszawskim Placu Teatralnym rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Wojciecha Pszoniaka.
-Na dziś zaplanowane jest posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Projektowane zmiany zakładają m.in. zmianę nazwy Funduszu na „Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg”, z którego będzie można dofinansować budowę obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich.