Wszystkie cmentarze decyzją premiera Mateusza Morawieckiego są zamknięte, ale po koneckiej nekropolii można się przespacerować wirtualnie.
To nowa usługa w portalu grobonet Końskie.
Konecki cmentarz został zdigitalizowany kilka lat temu. Nazwiska osób zmarłych wraz z mapą znajdują się na stronie internetowej grobonetu, ale nowa usługa została uruchomiona dziś – informuje Klaudia Szostok, przygotowująca „Wirtualny spacer”. – Użytkownik grobonetu lokalnego może w czasie rzeczywistym odwiedzić grób w jego dokładnej lokalizacji za pomocą kamery 360 stopni – mówi.
Za pomocą strzałek na ekranie można obracać się i zbliżać do konkretnych grobów. Mapa załączona do usługi pozwoli na poszukiwania w konkretnej części cmentarza.
Ksiądz Paweł Wlazło, administrator cmentarza podkreśla, że usługa internetowego cmentarza umożliwia znalezienie grobów zmarłych lub osób zasłużonych po wpisaniu w wyszukiwarce na platformie imienia i nazwiska zmarłej osoby. – Strona daje możliwość w świecie wirtualnym odnalezienia danego grobu – mówi ksiądz.
W ostatnim czasie uruchomiono też nową aplikację, która ułatwia znalezienie grobu.
Jak informuje Klaudia Szostok z platformy grobonet, „nawiguj do grobu” to aplikacja na telefon, która umożliwia znalezienie konkretnej lokalizacji.
– Mapa na platformie jest interaktywna, więc prowadzi osobę znajdującą się na cmentarzu do danego grobu, wskazując jego lokalizację, konkretny sektor i rząd – tłumaczy.
Ksiądz Paweł Wlazło, który administruje cmentarzem informuje, że aplikacja umożliwia też znalezienie grobów znanych osób pochowanych na koneckiej nekropolii.
– Na koneckim cmentarzu pochowana jest np. matka Jana Kiepury, znanego tenora. Dzięki aplikacji można łatwo grób odnaleźć i odwiedzić – mówi.
Na stronie internetowej można poznać datę urodzenia i śmierci danej osoby oraz dowiedzieć się kto poza nią spoczywa w danym miejscu.
Można też wirtualnie „zapalić” podpisany przez siebie znicz przy wybranym grobie, który widoczny jest dla innych użytkowników przez 7 dni.