Najstarszą kielecką nekropolią, na której nadal chowani są zmarli, jest Cmentarz Stary przy ulicy Ściegiennego. Jego historia sięga początków XIX wieku. W tym miejscu pochowano wiele osób zasłużonych dla Kielc i regionu. Co ciekawe, spoczywają na nim nie tylko Polacy.
Najstarsze zachowane groby pochodzą z lat dwudziestych XIX wieku. To między innymi wykonane z żeliwa nagrobki niemieckich i angielskich inżynierów, którzy przyjechali tutaj budować przemysł metalowy na kieleckim Białogonie.
Cmentarz Stary przez wiele lat był rozbudowywany i obecnie składa się z 14 mniejszych wydzielonych cmentarzy i kwater. Swoje miejsca pochówku mają tutaj m.in.: rodzina Sztumpfów – przedsiębiorców i założycieli obecnego teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, rodzina Karschów – właścicieli browaru, a także Zbigniew Kruszelnicki – podporucznik Armii Krajowej, Antonina Marcela-Gombrowicz – matka pisarza Witolda Gombrowicza oraz Leon Pająk – porucznik Wojska Polskiego, obrońca Westerplatte, odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Na cmentarzu pochowani są także żołnierze biorący udział w wojnach napoleońskich, powstaniach: listopadowym i styczniowym, żołnierze Armii Krajowej.