– Cmentarze są księgą, z której możemy czytać historię swoich miejscowości – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. Leżą tu osoby związane z polityką, samorządem, kulturą, czy oświatą. Wszyscy ci, którzy rozwijali i tworzyli społeczności.
Jedną z najstarszych nekropolii w regionie jest ta w Ostrowcu Św. usytuowana przy ulicy Denkowskiej. Jak wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, cmentarz powstał już pod koniec XVIII wieku, co poświadcza jeden z kościelnych dokumentów, w którym można wyczytać można informację, że istniał już w 1800 roku. Na cmentarzu spoczywają bohaterowie różnych historycznych wydarzeń.
Pomniki uczestników powstań narodowych. Symboliczny grób Dobrzańskich. Jerzy Dobrzański (właściciel dóbr ostrowieckich) był także uczestnikiem powstania kościuszkowskiego. Mamy też pochowanych uczestników powstań: listopadowego, styczniowego, I i II wojny światowej, czy uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Znaczące postaci – wymienia Monika bryła-Mazurkiewicz.
Nekropolia przy ulicy Denkowskiej to także piękna galeria sztuki na wolnym powietrzu. Uwagę zwraca bogactwo materiałów, z jakich wykonane były pomniki, czy tabliczki. Zaobserwować można m.in. nagrobki z piaskowca białego, czy czerwonego, ale też granitowe i zachowały się na szczęście również żeliwne. Niektóre pomniki mają elementy porcelanowe, co jest charakterystyczne, bo jesteśmy w zagłębiu porcelany – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.
Podkreśla, że wiele nagrobków wykonali znani kamieniarze z Kunowa. Powstawały m.in. w warsztatach rodzin: Piwników, Fornalskich, czy Majchrowskich. Nie brakuje też pomników wykonanych w np. w zakładach radomskich.
Na cmentarzu pochowani są m.in. burmistrzowie i prezydenci Ostrowca Św., a także posłowie, np. Adam Mrozowski, czy Andrzej Zubrzycki, lekarze, adwokaci oraz sędziowie.