Najstarszym cmentarzem w Jędrzejowie jest Cmentarz Św. Trójcy mieszczący się przy ul. Cmentarnej. Powstał w XIX wieku. Wtedy na nekropolii była wydzielona kwatera prawosławna, w której chowano urzędników.
Z tych czasów na cmentarzu zachował się tylko jeden nagrobek murowany z prawosławnym krzyżem, który usytuowany jest w okolicy obecnej kaplicy cmentarnej – informuje Marek Godlewski, regionalista. Jak dodaje wtedy cmentarz wyglądał inaczej niż obecnie. Był dużo mniejszy. Zaczynał się wejściem od strony zachodniej. Natomiast kończył na skarpie od strony wschodniej. Za nią był mur, za którym w wąwozie, w czasie II wojny światowej okupant hitlerowski dokonywał egzekucji na mieszkańcach Jędrzejowa i okolic oraz ludności żydowskiej.
Na Cmentarzu Św. Trójcy do 2003 roku spoczywał pułkownik Kazimierz Zenkteller, dowódca jednego z frontów powstania wielkopolskiego, przywódca III powstania śląskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari. W 1939 roku został deportowany do Jędrzejowa, gdzie zmarł w 1955 roku i został pochowany na Cmentarzu Św. Trójcy. W 2001 roku jego ekshumowane prochy złożono w grobowcu rodzinnym w Buku koło Poznania. Ponadto na jędrzejowskiej nekropolii znajduje się 5 nagrobków żołnierzy powstania styczniowego i jeden powstańca wielkopolskiego.
Drugim cmentarzem w Jędrzejowie jest tzw. Cmentarz Klasztorny. Za datę jego powstania przyjmuje się rok 1914. Powstał na potrzeby pochówku żołnierzy austro-węgierskich, którzy polegli w walkach prowadzonych przede wszystkim nad Nidą.
– Część żołnierzy, którzy pochowani są na tej nekropolii zmarło w lazarecie, który znajdował się w budynkach klasztoru. W 1915 roku żołnierze armii austro-węgierskiej wybudowali na terenie cmentarza kaplicę – dodaje Marek Godlewski. Cmentarz Klasztorny to również miejsce pochówku ofiar bombardowań z okresu Ii wojny światowej.
Na terenie Jędrzejowa znajdują się również pozostałości po Cmentarzu Żydowskim, który powstał w 1880 roku i istniał do 1943 roku. Do dziś pozostały tam elementy około 20 macew. Ponadto kiedyś w Jędrzejowie istniał jeszcze jeden cmentarz u zbiegu obecnych ulic Piastowskiej i Ogrodowej. Tam w 1755 roku powstał przytułek i miejsce, gdzie leczeni byli biedni mieszkańcy Jędrzejowa. Wybudowany został również drewniany kościółek pod wezwaniem Św. Ducha. W okolicy przytułku utworzono cmentarz. W latach 90-tych podczas modernizacji ulicy Piastowskiej odkopano duże ilości kości, które zostały pochowane na cmentarzu Św. Trójcy. Do dziś po kościółku oraz po szpitalu dla ubogich pozostała figurka pod wezwaniem Św. Ducha.
W 2019 roku wykonana została kwerenda i spis nagrobków wojennych oraz osób zasłużonych, które spoczywają na obu nekropoliach w Jędrzejowie. W sumie na dziś spisanych jest około 170 grobów.