Zalewajka, kaszok i gwara świętokrzyska to elementy, które mają pomóc dzieciom w gminie Brody poznać tradycje ludowe. W gminie od dwóch lat działa dziecięcy zespół ludowy Bystra Woda i to właśnie jego członkowie są głównymi adresatami projektu.
Łukasz Gołda, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach, mówi, że zajęcia miały obejmować warsztaty z tańca ludowego, szycia strojów, a nawet zajęcia z choreografami zespołu Mazowsze i wspólne gotowanie potraw regionalnych. Ze względu na epidemię koronawirusa całość przeniosła się jednak do Internetu.
Zajęcia taneczne skupiają się na krakowiaku, który jest jedyną formą ćwiczoną podczas cotygodniowych zajęć. Pozostała część informacji podawana jest za pośrednictwem filmów. Marta Blicharz, opiekun grupy uczy dzieci podstawowych słów w gwarze świętokrzyskiej. W ten sposób dowiadują się, co znaczą „łojce”, „zaliwojka” czy „łopołka”. Z kolei Dorota Bernat na ekranie gotuje potrawy regionalne, na przykład krupniok, czy pazibrodę i opowiada o nich również używając gwary.
– Jednym z najważniejszych punktów programu miał być udział w zajęciach z zespołem Mazowsze. Teraz nie jest to możliwe, ale dzieci pojadą na spotkanie w dogodnym czasie – obiecuje Łukasz Gołda.
Na razie spotkanie z choreografami Mazowsza odbędzie się przez Internet.
Program współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za 22 tysiące złotych dotacji uda się także kupić proste stroje ludowe. Po zakończeniu projektu materiały bezpłatnie zostaną udostępnione w sieci. Część filmów już można oglądać.