Osoby, które chorowały na COVID-19 bezobjawowo potwierdzenie zachorowania mogą uzyskać tylko dzięki wykonaniu testu na obecność przeciwciał w organizmie. Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego informuje, że test taki należy jednak wykonać w określonym czasie.
– Możemy zrobić badanie, ale tylko do dwóch, najpóźniej trzech tygodni od momentu kiedy czuliśmy się zakażeni. Jeżeli poziom przeciwciał jest wysoki to znaczy, że przechorowaliśmy COVID-19. Jeśli natomiast poziom przeciwciał jest zerowy lub bardzo niski i nieoznaczalny to wskazuje, że nie zostaliśmy zakażeni koronawirusem – wyjaśnia dr Wojciech Przybylski.
Jak jednak dodaje, w trakcie choroby wykonywanie testu na obecność przeciwciał jest bezzasadne.
– W trakcie choroby poziom przeciwciał narasta w odpowiednim dniu, w odpowiednim tygodniu. W trakcie choroby wykonać możemy badania genetyczne, PCR. Tylko one są wiarygodne i dadzą odpowiedź czy jesteśmy zdrowi, czy jednak zakażeni – wyjaśnia dr Przybylski.
Osoby, które przeszły COVID-19 i ozdrowiały mogą oddać swoje osocze, które zawiera przeciwciała. W ten sposób mogą pomóc innym chorym. Osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.