Czy wyobrażamy sobie Wszystkich Świętych bez odwiedzin na cmentarzach? Czy pandemia ograniczy spotkania przy grobach? Zapraszamy do rozmowy, nasz numer telefonu 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl
CZY WYOBRAŻAMY SOBIE DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH BEZ WIZYTY NA CMENTARZU?
- LEPIEJ WYBRAĆ INNY TERMIN NA ODWIEDZENIE GROBÓW BLISKICH ZMARŁYCH (53%)
- TAK, NIE WYBIERAM SIĘ 1 LISTOPADA NA GROBY BLISKICH (41%)
- NIE, 1 LISTOPADA TO TRADYCJA I WYBIERAM SIĘ TEGO DNIA NA GROBY BLISKICH (6%)
- JESZCZE NIE WIEM (0%)
*****
Dziś jest czwartek, 29 października, 233. dzień roku.
Do końca roku pozostało 63 dni.
Wschód słońca: 06:29
Zachód słońca: 16:10
Dzień trwa 9 godz. 41 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 7 godz.
Imieniny obchodzą: Narcyz, Teodor, Wioletta oraz Dalia, Dalimir, Donat, Ermelinda, Euzebia, Felicjan, Franciszek, Ida, Lubgost, Maksymilian, Serafin, Walenty, Walentyn, Zenobiusz, Żelibor
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny ”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Łuszczycy
Dzień Udaru Mózgu
Dzień Internetu
*****
CZWARTEK, 29 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – LIPNO koło Włoszczowy: oddziały 74 pp AK oraz I batalion 2 ppLeg. AK po palkach koło Kossowa przeszły nocnym marszem w okolice wiosek Michałów i Wymysłów – tu stacjonowały bataliony 74 pp, a batalion E.Kaszyńskiego „Nurt” zajął stanowiska obronne w lesie (w części osłoniętej stawami) od strony Lipna. Od południa batalion prowadził walkę z Niemcami nacierającymi z dwóch kierunków. Przy minimalnych własnych stratach (jeden zabity i 4 rannych) żołnierze AK wyeliminowali z walki ok. 80 zabitych i rannych żołnierzy formacji okupacyjnych. Niestety wieczorem tego dnia oddziały 74 pp AK nie informując o tym „Nurta” opuściły teren odsłaniając jego tyły. Nie pociągnęło to za sobą poważnych konsekwencji, ale zaufanie zostało nadszarpnięte.
CZWARTEK, 29 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1611 r. – w Warszawie wzięty do niewoli car Rosji Wasyl IV Szujski złożył wraz z braćmi hołd królowi Zygmuntowi III Wazie.
1909 r. – powstało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR).
1912 r. – powstały w 1867 r. Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” powołał do życia we Lwowie Polowe Drużyny Sokole, których działalność wzorowana była na ruchu strzeleckim. Jednym z ich organizatorów był Józef Haller.
1914 r. – 2. i 3. Pułk Legionów Polskich stoczył bitwę z armią rosyjską pod Mołotkowem w Karpatach. Wsławili się w nich m.in. Józef Haller, Bolesław Roja i Zygmunt Zieliński. W bitwie poległo ponad 200 legionistów, a blisko 500 odniosło rany.
1925 r. – na Cmentarzu Obrońców Lwowa dokonano wyboru bezimiennych zwłok, które zostały następnie pochowane w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
1930 r. – rozporządzeniem Prezydenta RP ustanowiony został Krzyż i Medal Niepodległości, przyznawane osobom, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Ojczyzny w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1914-1921.
1939 r. – w Wilnie rozpoczęły się starcia między ludnością polską a policją litewską, w których ranne zostały 23 osoby.
1941 r. – Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz przybył do Warszawy, gdzie zamieszkał pod przybranym nazwiskiem Adam Zawisza w domu generałowej Jadwigi Maksymowicz-Raczyńskiej przy ul. Sandomierskiej 18.
1944 r. – wyzwolenie Bredy przez oddziały 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.