Jak co roku, przed dniem Wszystkich Świętych wraca temat kradzieży stroiszu jodłowego z lasów. Chętnie kładziemy na grobach świeże gałązki jodły, ale ma to często negatywne konsekwencje dla lasu – przestrzega Roman Wróblewski z Nadleśnictwa Kielce.
– Nieszczęście polega na tym, że w 90, a nawet czasami 100 procentach, gałązki obłamywane są z żyjących drzew. Robi się im w ten sposób niewyobrażalną i dramatyczną szkodę – podkreśla.
Zaznacza, że najczęściej te drzewa są później skazane na powolną śmierć.
– To jest dla nas typowe szkodnictwo leśne. Chlubą naszych lasów jest jodła, więc staramy się ją chronić. Pomijam fakt, że niektórzy robią na tym dosyć duży biznes. Oczywiście, ten temat przewija się najczęściej przed świętami, ale jest to problem całoroczny – zaznacza.
Jak dodaje, nawet w ostatni poniedziałek zostały zatrzymane dwie osoby, które kradły stroisz. – Na „gorącym uczynku” zatrzymaliśmy osoby, które łamały gałązki i chciały je wywieść z lasu – dodaje.
Przestępcy, którzy zajmują się tym nielegalnym procederem, muszą się liczyć z karami. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł. Sprawy często są także kierowane do sądu.
Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu apeluje, aby świadomie kupować wieńce i wiązanki tak, by nie przyczyniać się do szkód w lasach.
Jeden metr sześcienny stroiszu jodłowego składa się zwykle z 600, nawet do 1000 gałązek. By przygotować taką partię, złodzieje niszczą nawet kilkanaście arów gęsto rosnących jodeł. Dzieje się tak, mimo iż są miejsca, gdzie stroisz jest legalnie sprzedawany.
Kupując wiązankę na grób swoich bliskich, warto zapytać o pochodzenie gałązek, z których została zrobiona. Uczciwy sprzedawca nabywając stroisz otrzymuje w nadleśnictwie odpowiedni dokument potwierdzający legalność zakupu. Roman Wróblewski dodaje, że złodzieje na stroiszu skradzionym w ciągu jednej nocy mogą zarobić nawet 6 tys. zł.
Aby przeciwdziałać szkodom, przed Wszystkimi Świętymi oraz przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy prowadzą całodobowe patrole w okolicach narażonych na kradzieże.