Chyba każdy w domu ma dokumenty, listy, zdjęcia i pamiątki rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jak często do nich zaglądamy, by wspominać osoby, których już z nami nie ma?
Zapraszamy do rozmowy, nasz numer telefonu 41 200 20 20 lub mailowo poranek@radio.kielce.pl
CZY LUBIMY PRZEGLĄDAĆ PAMIĄTKI RODZINNE?
- TAK (100%)
- NIE (0%)
- NIE POSIADAM PAMIĄTEK RODZINNYCH (0%)
*****
Dziś jest środa, 28 października, 232. dzień roku.
Do końca roku pozostało 64 dni.
Wschód słońca: 06:27
Zachód słońca: 16:12
Dzień trwa 9 godz. 44 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godz. 56 minut.
Imieniny obchodzą: Szymon, Tadeusz oraz Anastazja, Cyryl, Cyryla, Domabor, Faro, Fidelis, Honorat, Juda Tadeusz, Ksymena, Wielimir, Wincenty, Wszeciech
*****
Przysłowie na dziś: „Jak przyjdzie Szymon i Judy, zagoń bydło z pola do budy”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów
Światowy Dzień Animacji
Dzień Miłośników Pluszaków
*****
ŚRODA, 28 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1866 r. – STASZÓW: na mocy carskiego dekretu o uwłaszczaniu miast Staszów przestał być prywatną własnością.
1943 r. – WYKUS: dzięki informacjom od Jerzego Wojnowskiego „Motor” Niemcy przeprowadzili obławę na kwaterujące na Wykusie Zgrupowania Partyzanckie Jana Piwnika „Ponury”. Śmierć poniosło 11 żołnierzy „Ponurego”. Pierwszy impet natarcia wziął jednak na siebie oddział ochrony radiostacji Jana Kosińskiego „Jacek” ( nie wchodził w skład Zgrupowań). Z liczącego 35 żołnierzy oddziału poległo 24, w tym łączniczka. Samą radiostację udało się uratować.
1944 r. – KOSSÓW, powiat Włoszczowa. Oddziały 74 pp AK oraz I batalion 2 ppLeg. AK zostały zaatakowane przez niemiecką obławę antypartyzancką. Wszystkie ataki zostały odparte. Wywiad AK podaje że straty niemieckie to 90 zabitych i rannych. Straty własne: jeden ranny.
ŚRODA, 28 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1915 r. – I i III Brygada Legionów zakończyły trwające od 19 października 1915 r. i okupione ciężkimi stratami boje pod Kamieniuchą, Koszyszczami, Jabłonką i Kuklami nad Styrem. W bitwie pod Kamieniuchą zginął m.in. Tadeusz Żuliński, dotychczasowy Komendant Naczelny Polskiej Organizacji Wojskowej. Zastąpił go wysłany z frontu do Warszawy Tadeusz Kasprzycki.
1918 r. – nastąpił rozpad Cesarstwa Austro-Węgierskiego. W Pradze proklamowano powstanie Czechosłowacji, Serbowie, Chorwaci i Słoweńcy ogłosili niepodległość. W Krakowie niepodległościowe stronnictwa polityczne utworzyły Polską Komisję Likwidacyjną, która przejęła z rąk austriackich administrację w Krakowie i Galicji.
1924 r. – w podziemiach warszawskiej katedry św. Jana pochowano sprowadzone ze Szwajcarii prochy zmarłego tam w 1916 roku Henryka Sienkiewicza.
1999 r. – himalaista Leszek Cichy został pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi.
ŚRODA, 28 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dzisiaj, w drugim dniu posiedzenia Sejm ma głosować m.in. nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 r. Senat rozpoczął prace na nowelą tegorocznego budżetu we wtorek po południu.
Dziś, w trzecim dniu posiedzenia Senatu zaplanowano drugie czytanie projektu uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Bitwy o Anglię i Polskich Bohaterów. Senatorowie mają też wysłuchać informacji dla Sejmu i Senatu RP o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec – grudzień 2019 r.