Posadzeniem dębu na placu schroniska „Jodełka” w Świętej Katarzynie rozpoczęły się uroczystości 70-lecia PTTK. Następnie na budynku pierwszego schroniska odsłonięto tablicę pamiątkową.
Z uwagi na pandemię i wprowadzone obostrzenia uroczystości miały skromną formę. Odwołano część oficjalną, która miała odbyć się w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Historia organizacji sięga 1873 roku, kiedy powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Z kolei w 1906 roku w Warszawie zostało założone Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Oba te stowarzyszenia połączyły się w 1950 roku, co dało początek Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu.
Zdaniem Jacka Trzocha, prezesa Oddziału Warszawskiego PTTK rola przewodników jest nieoceniona i nie zastąpi jej wiedza, czerpana z Internetu.
– Właśnie po to jest przewodnik turystyczny, aby mógł zabrać grupę, przyjaciół, znajomych, pojechać autokarem i pełnić funkcję pilota. Przewodnik wie co powiedzieć, jak przekazać tę wiedzę i zrobi to prostymi środkami, zrozumiałymi dla wszystkich – mówi.
Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Głównego PTTK uważa, że nic nie zastąpi żywego słowa, a może je przekazać jedynie dobrze wykształcony i przygotowany przewodnik.
– To jest najlepsza forma edukacji, kiedy właściwie wykształcony przewodnik, a mamy ich w naszej organizacji ponad 7 tys., potrafi wziąć ze sobą grupę ludzi, zainteresowanych wędrówką i wskazać im na te walory regionu, których w zwykłych okolicznościach by nie dostrzegli – zaznacza.
Ze Świętej Katarzyny uczestnicy pojechali na Święty Krzyż, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. Po nabożeństwie na murze Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego odsłonięto tablicę upamiętniającą jubileusz.