Tak Lasy Państwowe zatytułowały infografikę, która przypomina o tym, że jeże nie są wegetarianami jedzącymi jabłka, tylko drapieżnikami, które żywią się mięsem.
Damian Mazur z Nadleśnictwa Ruda Maleniecka informuje, że jeże odżywiają się przede wszystkim owadami i niewielkimi gryzoniami. Ich przysmakiem są dżdżownice, dlatego często można je spotkać w sadach, gdzie nawieziona przez ogrodników gleba skrywa wiele tych zwierząt. Kolczaste ssaki żywią się też gadami.
– Nazwa „jeż” pochodzi od tego, że to zwierzę może pożywiać się wężami. Jeż, czyli jedzący żmije. Może też odżywiać się padalcami i jaszczurkami – wymienia leśnik.
Jeże odporne są na substancje trujące i dlatego nie straszne im również ropuchy zawierające truciznę na skórze.
Damian Mazur dodaje, że każdej nocy jeże przemierzają duże dystanse za pożywieniem.
– Po zmroku wychodzą ze swoich kryjówek i mogą przemierzać nawet dwa kilometry, głośno przy tym tuptając. Są głośnymi zwierzętami właśnie przez swój charakterystyczny chód. Natomiast spotkania dwóch jeży zwykle kończą się przepychankami, piszczeniem i drobną walką – mówi.
Leśnik apeluje, żeby nie palić stert liści, ponieważ takie miejsca jeże, będące gatunkiem chronionym, wybierają na swój zimowy sen.