W sobotę (24 października) w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna Janusz Radek zagra dla słuchaczy Radia Gdańsk wyjątkowy koncert, który uświetni galę z okazji 75-lecia rozgłośni. Jak podkreśla artysta, muzyka ma nie tylko wlecieć jednym uchem i drugim wylecieć, lecz powinna zostawić w odbiorcy niezatarty ślad. Czymś takim będzie z pewnością występ artysty.
Miesiące pandemii utrudniły wielu artystom koncertowanie, ale Janusz Radek ma sposób na utrzymanie stałego kontaktu ze swoimi wielbicielami. Każdej niedzieli na swoim profilu na Facebooku organizuje muzyczne domówki.
– Domówki robiłem już trzy lata temu. Byłem pionierem w tych bezpośrednich spotkaniach z publicznością poprzez streaming. Często nieuczesany, w niedobranym ubraniu, ale jak najbardziej szczery i chętny dzielić się z ludźmi wszystkim tym, co przyszło mi do głowy, bo często te domówki są całkowitą improwizacją, wymysłem, na podstawie tego, co ktoś tam napisał lub powiedział wcześniej – wyjaśnił Janusz Radek w rozmowie z Tomaszem Galińskim na antenie Radia Gdańsk.
W trakcie pandemii domówki były nie tylko najważniejszym elementem kontaktu z publicznością, ale też dawały artyście dużo inspiracji. W tym czasie napisał ok. 15-20 piosenek. Jednym z utworów, który nabrał wtedy ostatecznego kształtu, jest „Facet został sam”.
– Ta piosenka mi bardzo pomogła, bo pozwoliła nabrać trochę dystansu poprzez swoją zabawność, swawolną i frywolną lirykę – wyznał artysta.
Janusz Radek przyznaje, że nie może doczekać się już sobotniego koncertu. Zapowiada też, że słuchaczy czeka niezapomniane wydarzenie.
– Staramy się robić taki mały spektakl muzyczny. Tylko żeby to państwa nie straszyło, bo zazwyczaj ludzi straszą takie słowa jak spektakl, poezja, jakaś atmosfera, która wykracza tylko poza słuchanie muzyki. Ale muzyka jest czymś więcej. Fajnie, kiedy koncert jest czymś, po czym się wychodzi i zadaje sobie samemu pytania – mówi artysta.
JANUSZ RADEK
Urodził się 6 kwietnia 1968 roku w Starachowicach. W 1987 roku ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Starachowicach. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Polski wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Karierę rozpoczynał od śpiewania poetyckiego – komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i E.E Cummingsa. W latach 1994-1995 współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko. W latach 90. śpiewał w zespołach – punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro oraz Zanderhaus. Od 1999 często występuje w spektaklach teatralno-muzycznych.
Nagrał piosenki (w tym tytułową) do polskiej wersji pierwszej serii anime Pokémon i piosenkę do dobranocki O rety! Psoty Dudusia Wesołka. Zagrał rolę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w fabularyzowanym dokumencie Do potomnego w reż. Antoniego Krauzego. Z piosenką Pocztówka z Avignon zajął 5. miejsce w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004.
Był jednym z solistów Tryptyku Świętokrzyskiego (oratoria Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus i Psałterz Wrześniowy) Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. Często zapraszany do udziału w koncertach okolicznościowych, gdzie wykonuje jednorazowo specjalnie przygotowane utwory lub covery znanych piosenek. Obecnie głównie pisze i wykonuje własne piosenki.