W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegary przestawimy z godziny 3:00 na 2:00 co sprawi, że możemy spać o godzinę dłużej.
Obecnie większość zegarów w naszych gospodarstwach domowych czy urządzeniach mobilnych przestawia się w sposób automatyczny. Są jednak czasomierze, które w tym celu wymagają interwencji zegarmistrza. Przykładem takiego urządzenia jest zegar na kieleckim ratuszu.
Jego historia sięga drugiej połowy XX wieku. Jak informuje Mirosława Badzińska, p.o. dyrektora wydziału administracyjnego Urzędu Miasta Kielce, zegar ratuszowy jest przestawiany ręcznie.
– Od lat te prace wykonuje ten sam zegarmistrz. Nie zajmują się tym pracownicy urzędu. Zegarmistrz dokonuje także regularnych przeglądów mechanizmu zegara. Zmiana godziny na zegarze kieleckiego ratusza następuje zawsze w niedzielę z samego rana po przejściu na czas zimowy bądź letni. Ponadto zegar ma możliwość wygrywania różnych melodii – wyjaśnia.
Zupełnie inny sposób przestawiania ma inny znany zegar znajdujący się na budynku Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Jak wyjaśnia Renata Pronobis z działu promocji placówki – historyczny zegar na wieży był darem dla miasta od członków Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług w Kielcach. Obecnie zegar przestawia się w pełni automatycznie.
– Zegar na wieży Muzeum Zabawek i Zabawy jest skonfigurowany z zegarem – matką, który znajduje się we Frankfurcie. Każdego roku, za pomocą fal radiowych nasz zegar przestawiany jest na czas zimowy i odwrotnie na czas letni – dodaje.
Od czerwca 2006 roku zegar na wieży Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach został wzbogacony o figurkę świętokrzyskiej czarownicy, którą zainstalował zegarmistrz Bonifacy Komorowski. Każdego dnia kurant zegara wygrywa melodię ludową „Da moja Łysico”.