Kilkaset osób, które mimo kontaktu z zakażoną osoba nie zaraziły się wirusem SARS-CoV-2 może wziąć udział w ogólnopolskim badaniu naukowym, realizowanym przez firmę MNM Diagnostics i Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.
Jak informuje Paweł Zawadzki z MNM Diagnostics i Polskiego Centrum Biobankowania, istnieje duże prawdopodobieństwo istnienia genu lub wariantu genetycznego, który chroni te osoby przed zakażeniem koronawirusem.
– Jeżeli uda nam się znaleźć i zidentyfikować ten gen, wówczas prawdopodobnie będziemy mogli wskazać te osoby, które nigdy się nie zarażą, więc będą mogły spokojnie funkcjonować w społeczeństwie. Badania pomogą nam szukać sposobu walki z wirusem, bo prawdopodobnie będzie to jeden mechanizm, który pomaga organizmowi albo walczyć na bardzo wczesnych etapach z wirusem, albo w ogóle zablokować jego wejście do organizmu – wyjaśnia dr Paweł Zawadzki.
W badaniu mogą uczestniczyć domownicy, osoby spokrewnione, bądź mieszkające z pacjentami, którzy przeszli infekcję, ale same pozostały zdrowe, albo zakażenie było u nich bezobjawowe.
– Zainteresowani mogą zgłaszać się do laboratoriów ALAB w całej Polsce, gdzie po wstępnej kwalifikacji, zostanie od nich pobrana krew do badań serologicznych i genetycznych – dodaje dr Paweł Zawadzki.
W Kielcach funkcjonują trzy laboratoria tej sieci.
– Takie osoby mogą się zgłaszać przez formularz na stronie internetowej odporninacovid.pl, a następnie udać się do najbliższego laboratorium ALAB. Tam od pacjenta pobrane zostanie 2 ml krwi, otrzyma on również dokumenty do wypełnienia. Później my będziemy analizować materiał genetyczny pobrany od pacjenta w poszukiwaniu tego cudownego genu odporności na COVID-19 – dodał dr Paweł Zawadzki.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Każdy jego uczestnik będzie miał wykonany nieodpłatnie test, który wykaże czy przebył już zakażenie.
Przedsięwzięcie objąć ma łącznie 600 osób w całej Polsce.