93 szkoły i przedszkola w województwie świętokrzyskim uczą w sposób zdalny lub hybrydowy. Jak informuje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, w porównaniu do poprzedniego dnia ta liczba zwiększyła się o jedną placówkę.
– Pozytywne jest to, że jedna szkoła przeszła ze zdalnego nauczania na hybrydowe, a więc obecnie 28 placówek pracuje w systemie zdalnym, a 65 w hybrydowym – mówi. Od wczoraj przybyło pięć szkół, które nie pracują w sposób stacjonarny. To m.in. Zespół Szkół nr 1 w Pińczowie oraz Przedszkole Samorządowe nr 31 w Kielcach. Z kolei cztery wróciły do normalnych zajęć. Wśród nich jest Przedszkole nr 3 w Jędrzejowie i Szkoła Podstawowa w Bielinach.
Kazimierz Mądzik odniósł się także do zmian, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z decyzją, na nauczanie zdalne w całej Polsce przechodzą uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych. – To ma właściwie jeden główny cel – ograniczenie dużych skupisk dzieci i młodzieży. Ponadto chodzi o ograniczenie przemieszczania się osób w środkach komunikacji publicznej. Od jutra cała Polska jest strefą czerwoną, a więc może być zajęte jedynie 50 proc. miejsc w autobusach. Jeżeli ubędzie w nich uczniów, to reżim będzie łatwiej zachować – mówi.
Prawdopodobnie uczniowie klas maturalnych będą mogli korzystać z konsultacji, tak aby nie zrobiły się zaległości. Kurator uważa, że szkoły są przygotowane na tę zmianę dużo lepiej niż to było na wiosnę. – Wtedy nauczanie zdalne powstało z zaskoczenia, bo właściwie nikt się tego nie spodziewał. Teraz szkoły zostały doposażone, a także został dopracowany portal – mówi.
Przypomina także, że w Kielcach nauczyciele pracują ze szkół, co oznacza, że mają dostęp do dobrego internetu i sprzętu. Niektóre placówki wyposażyły się także w kamerki, tak aby zajęcia jak najbardziej przypominały te stacjonarne.
Obowiązkiem dyrektora będzie sprawdzenie, czy wszyscy uczniowie są objęci nauczaniem zdalnym. W sytuacji, gdy nie będą miały do tego warunków, będzie można korzystać z komputerów w szkole.
Przypomnijmy, w czerwonych strefach uczniowie szkół ponadpodstawowych nie uczą się stacjonarnie już od poniedziałku. Ten obowiązek dotyczy jedynie przedmiotów teoretycznych. Oznacza to, że wszystkie licea pracują zdalnie, natomiast technika i szkoły branżowe odbywają zajęcia praktyczne oraz kształcenie zawodowe w szkołach lub na terenie przedsiębiorstwa.