Centrum Edukacyjne Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach odwołało dzisiejszy wernisaż wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”. Jest sto spowodowane bieżącą sytuacją epidemiczną, a także ryzykiem potencjalnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Jak informuje Ilona Religa-Gola z Przystanku Historia, twórczość Samuela Willenberga jest nierozerwalnie związana z holocaustem i II wojną światową, a także województwem świętokrzyskim. Rzeźbiarz w październiku 1942 roku został deportowanych z getta w Opatowie, tak jak 6 tys. innych osób, do obozu w Treblince. Jako jedyny ocalał.
– Obraz obozowego życia z całym jego okrucieństwem i cierpieniem dokumentują rzeźby Willenberga. Co ciekawe sam artysta doświadczony piętnem zagłady rozpoczął swoją twórczość dopiero będąc na emeryturze. Wystawa „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga, stanowi swoisty dokument z życia artysty, jest świadectwem przeżyć autora oraz pamięci o ofiarach zagłady – dodaje.
Ilona Religa-Gola informuje, że wystawa rzeźb Samuela Willenberga w kieleckim Przystanku Historia będzie dostępna od 17 listopada. Obecnie jednak ze względów epidemicznych palcówka przy ulicy Warszawskiej jest zamknięta dla zwiedzających.
Wystawę cały czas można oglądać online w polskiej i angielskiej wersji językowej na stronie Przystanku Historia.