Jak niepodległość Polski postrzegają osoby w różnym wieku? Odpowiedź na to pytanie daje projekt „Pocztówka do Niepodległości 1920”. Dziś został on podsumowany, a efekty w postaci wystawy będzie można oglądać w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Na projekt złożyła się praca 100 uczestników w przedziale wiekowym: 6-10 lat, 10-19 lat, 19-25 lat, powyżej 25 lat oraz powyżej 60-lat. Osoby te w niezwykły sposób opisały słownie lub graficznie co dla nich oznacza „Niepodległość”.
Doktor Krzysztof Karbownik, kierownik działu badań etnograficznych z Muzeum Wsi Kieleckiej, opiekun projektu wyjaśnił, że pytań było więcej.
– Chcieliśmy sprawdzić, jakie jest postrzeganie słowa „niepodległość” u osób z różnych kategorii wiekowych. Zastanawialiśmy się też, jakie będzie pokłosie tego, że od kilku lat to słowo jest odmieniane przez rożne przypadki, w związku z tym, że mamy wieloletni program obchodów. Zastanawialiśmy się również, czy w pewnym momencie nie nastąpiło jakieś przesycenie tym patriotycznym tematem, ale okazuje się, że jednak nie. Ludzie nadal chętnie uczestniczą we wszelkich akacjach, związanych z rocznicą odzyskania niepodległości, a w tym roku także z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej – mówił.
Jak podkreślił doktor Krzysztof Karbownik, efekty projektu zaskoczyły organizatorów. Powstało wiele prac plastycznych. Obok tych profesjonalnych, nie brakuje obrazków, które wykonały dzieci. Ale pojawiło się również wiele relacji rodzinnych, opowiadających o ludziach, którzy walczyli o niepodległość Polski w I wojnie światowej, czy później w wojnie polsko-bolszewickiej, lub samej Bitwie Warszawskiej. Są też przekazy o osobach, które uczestniczyły w utrwalaniu niepodległości, na przykład działając w „Solidarności”.
– Jest to dla nas bardzo cenny materiał, który po zakończeniu projektu będziemy chcieli bardzo dokładnie zbadać – dodał.
Doktor Krzysztof Karbownik zaznaczył, że najczęściej pojawiło się określenie, że niepodległość oznacza wolność w robieniu różnych rzeczy.
– Ta niepodległość jest w nas i to widać poprzez te osobowe, indywidualne formy czy to tekstowe czy graficzne, które zostały zaprezentowane w naszym projekcie – zaznacza.
Uczestnicy pracowali na małych fragmentach pięciu dużych, historycznych kart pocztowych. Teraz te fragmenty zostały złożone w całość i znajdą się na wystawie, którą można oglądać w Parku Etnograficznym w Tokarni.