Stworzyły film, by wygrać atrakcyjną nagrodę. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli wystartowały w ogólnopolskim konkursie na tradycyjne potrawy z gęsiny. Zorganizował go Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, by promować i upowszechniać gęsie mięso.
Monika Chat-Komoniewska z Koła Gospodyń Wiejskich zaznacza, że na konkurs wysłały kulinarny reportaż filmowy, w którym prezentują wyrób kiełbasy z gęsiny w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty.
– Przepisem na kiełbasę z gęsiny podzielił się z nami mój tata, który od lat zajmuje się wyrobem różnych swojskich wędlin. Zdradził nam przepis i pomógł w przygotowaniu kiełbasy – zaznacza.
Kiełbasa wytwarzana jest z dodatkiem wieprzowiny. Przepis nie jest tajemnicą. Aby ją zrobić potrzebujemy 2,5 kg gęsiego mięsa z piersi i z ud, półtora kilograma karkówki i kilogram golonek. Co jeszcze? ważny jest tłuszcz i przyprawy.
– Tłuszcz z drobiu, gęsi oraz z skóry. Do tego pieprz wedle uznania. Oczywiście ziele angielskie, majeranek, kolendra, świeży czosnek oraz sól selerowa – dodaje.
Tak przygotowany wyrób wędzi się drzewem bukowym w piecu. W tym cały sekret smaku i ciemnobrązowego koloru.
Wyrób kiełbasy nie trwa zbyt długo. Natomiast wędzenie trwa ponad trzy godziny.
Gęsina to doskonałe mięso, które można przyrządzić na wiele sposobów. Można je piec, dusić, smażyć, wędzić i marynować.
Jak informują panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Topoli tradycyjne potrawy lub przetwory z mięsa gęsiego będą oceniane pięciu kategoriach: wyroby wędliniarskie, wyroby garmażeryjne, przetwory z gęsiny w opakowaniach szklanych typu twist-off, dania mrożone oraz przekąski i desery.