W Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie turyści mogą oglądać nową stałą wystawę „Złoty Wiek Opatowa”. Nowe elementy znajdują się w sześciu salach na ponad 100 metrach kwadratowych.
Jak informuje Paulina Gierada, p.o. dyrektora Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie, ekspozycja nawiązuje do postaci kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego, a także czasów, kiedy handel w mieście rozwijał się na skalę międzynarodową.
– To historia sięgająca czasów od końca XV wieku do połowy XVII wieku - mówi Paulina Gierada. Dodaje, że wystawa przedstawia Opatów z czasów, kiedy był jednym z najważniejszych miast w Polsce.
Wszystkie eksponaty zostały wykonane ręcznie, m.in. przez Adama Hanuszkiewicza, który odpowiada także za wizję wystawy.
– Jest to próba wizualizacji tej ciekawej historii, o której ciągle opowiadamy – przyznaje. Dodaje, że tworzenie wystawy w podziemiach nie było proste z uwagi na warunki, jakie panują w piwnicach – mówi.
Jedna z sal wystawy poświęcona jest zamkowi Krzyżtopór. Na suficie został nawet zamieszczony niewielki telewizor imitujący akwarium, które w zamku rzeczywiście miało się znajdować. Na ekspozycji są też: dokładna kopia Przywileju Opatowskiego, którą tworzono rok oraz puzzle, z których ułożyć można herby właścicieli Opatowa.
W mieście do dziś ostała się Brama Warszawska, ale były jeszcze trzy bramy. Ich wygląd także został zrekonstruowany w miniaturowych wersjach. Nie brakuje także nawiązań do opatowskich Żydów, którzy stanowili swego czasu większość społeczności tego miasteczka. Na jednej ze ścian stworzono odwracane elementy, obrazujące zdjęcia i pamiątki z pobytu tej ludności.
Wystawę, jak i podziemia można zwiedzać jedynie w weekendy, z uwagi na trwający remont parteru. Łączny koszt wykonania wystawy to 100 tysięcy złotych. Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.