Z dwóch do siedmiu wzrosła liczba powiatów objętych czerwoną strefą w województwie świętokrzyskim. Oprócz Kielc i powiatu kieleckiego od najbliżej soboty 17 października dodatkowe obostrzenia będą obowiązywać także w powiatach: buskim, jędrzejowskim, pińczowskim, skarżyskim i włoszczowskim.
Przypomnijmy, tylko ostatniej doby w województwie świętokrzyskim odnotowano rekordowy przyrost zachorowań. Zakażenie Sars-CoV-2 potwierdzono u 283 mieszkańców regionu, w tym aż u 177 osób z powiatu kieleckiego.
Jak informuje Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, a także dyrektor szpitala w Końskich, objęcie kolejnych powiatów w regionie strefą czerwoną ma na celu skuteczne zapobiegnie rozprzestrzeniania się epidemii. W rozmowie z Radiem Kielce ekspert zaznacza, że w strefie czerwonej, jak również na terenie całego kraju musimy bardzo rygorystycznie przestrzegać obostrzeń.
– Należy po prostu przestrzegać zasad określonych przez głównego inspektora sanitarnego. To zachowywanie dystansu, dezynfekcja i używanie maseczki zgodnie z przeznaczeniem, czyli tak, aby zasłaniać usta i nos. Do zasady DDM dodaję zawsze jeszcze jeden element, czyli unikanie nadmiernego towarzystwa, rodzinnych spotkań, czy spotkań w tłumie. Za wszelką cenę starajmy się dokonać samoizolacji, nie tylko dla własnego zdrowia, ale także dla zdrowia innych. Planujmy zakupy tak, aby nie stać w długich kolejkach, między innymi po to wprowadzone zostały godziny dla seniorów – apeluje lekarz.
O przestrzeganie reżimu sanitarnego apeluje do mieszkańców powiatu jędrzejowskiego starosta Paweł Faryna. Jak mówi, spodziewał się, że powiat jędrzejowski znajdzie się w strefie czerwonej, ponieważ w czwartek do godz. 14.00 odnotowano 18 nowych zachorowań. Uważa, że wprowadzenie w powiecie strefy czerwonej bardziej uświadomi mieszkańcom, że zagrożenie jest i bezwzględnie należy się stosować do zaleceń.
– Nie ma co panikować, tylko należy przestrzegać reżimu sanitarnego, nosić maseczki, jak jest to możliwe to zakładać rękawiczki i zachowywać dystans społeczny. Jeżeli nie ma takiej potrzeby to najlepiej byłoby po pracy zostawać w domu. Jedynie w ten sposób możemy się ustrzec przed koronawirusem – dodał starosta Faryna.
– Chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała, ale jednocześnie wprowadzamy nowe obostrzenia – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Podkreślił, że przede wszystkim wraca podstawowe zalecenie, które znamy z wiosny – zostań w domu. Jeśli ktoś może, niech pracuje zdalnie – dodał.
W strefie żółtej działalność gastronomiczna będzie możliwa do 21.00. W imprezach okolicznościowych od 19 października może wziąć udział maksymalnie 25 osób, bez możliwości zabawy tanecznej. Zgromadzenia ograniczone zostaną do 25 osób. Szkoły wyższe i średnie – przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.
W strefie czerwonej – od 19 października obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych, a zgromadzenia mogą liczyć do 10 osób. Szkoły wyższe i średnie – przechodzą w tryb nauczania zdalnego. Ograniczenia obejmą też sklepy, w których będzie mogło przebywać 5 osób w przeliczeniu na jedną kasę.
Do strefy czerwonej zaliczono 152 powiaty, głównie miasta i duże ośrodki. Polska obecnie zajmuje 17. miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę zachorowań.
Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju:
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.
Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):
– lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
– ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
– od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
– w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
– w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
– w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
– wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
– w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
– zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Strefa czerwona:
– ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
– od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
– podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
– w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
– w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
– lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
– ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
– w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
– zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.