Na Górze Witosławskiej, jednym ze szczytów Pasma Jeleniowskiego, w sąsiedztwie starej kaplicy pw. Zesłania Ducha Świętego, stanął krzyż rocznicowy ufundowany przez Nadleśnictwo Łagów.
Upamiętnia ważne jubileusze: stulecie bitwy polsko-bolszewickiej z 1920 roku oraz 140-lecie istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
– Radomski oddział jest najstarszym w Polsce – informuje zastępca dyrektora tej instytucji, Marek Szary.
Dodaje, że do dwóch rocznic dochodzi także stulecie urodzin Jana Pawła II.
– Takie daty wymagały od nas jakiegoś upamiętnienia i wpadliśmy na pomysł, aby każde nadleśnictwo ufundowało krzyż, który będzie w jakimś ważnym miejscu. Nadleśnictwo Łagów wybrało właśnie tę górę – mówi Marek Szary.
Krzysztof Karst, nadleśniczy nadleśnictwa Łagów, mówi, że krzyż został zrobiony z drewna miejscowego. Dobrano odpowiedni gatunek.
– To krzyż modrzewiowy. Modrzew jest najlepszy do budowy elementów, które mają długo stać na wolnym powietrzu. On nie niszczeje, jest najtrwalszy i pięknie wygląda – mówi Krzysztof Karst.
Uroczyste poświęcenie krzyża odbyło się w południe na Górze Witosławskiej, miejscu ważnym dla lokalnej społeczności. Przybyło kilku mieszkańców, strażacy z Witosławic, a także wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski. Jak podkreśla, o to miejsce dbają nie tylko leśnicy, ale także gmina i mieszkańcy.
– Jest to miejsce szczególne dla nas wszystkich, jest miejscem spotkań modlitewnych, odwiedzane też przez turystów i mieszkańców, nie tylko gminy Waśniów, ale też okolicznych miejscowości – mówi Krzysztof Gajewski.
Na górze od dziesięcioleci zbierają się okoliczni mieszkańcy, aby uczestniczyć we mszy odprawianej tam w Zielone Świątki. Według podań, na Górze Witosławskiej istniał kult pogański, dlatego benedyktyni z Łysej Góry w XV wieku wybudowali tam kaplicę poświęconą Duchowi Świętemu, aby schrystianizować miejscową ludność.