Grupa kieleckich przedsiębiorców prowadzących działalność w branży sportowej chce, żeby miasto zwolniło ich z podatku od nieruchomości. Do biura Rady Miasta Kielce wpłynęła obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w tej sprawie.
Grzegorz Lelonek, prezes Świętokrzyskiego Związku Tenisowego, mówi, że decyzja radnych o zwolnieniu z opłat podatkowych byłaby dobrym gestem w kierunku przedsiębiorców, szczególnie w czasie pandemii.
– Odbywam wiele rozmów, których tematem są bardzo duże koszty prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze sportem. Znaczne obciążenie stanowi także podatek od nieruchomości. Osoby prowadzące taką działalność przyznają, że w obecnym czasie bardzo trudno wyjść na plus – mówi.
Grzegorz Lelonek dodaje, że prowadzi działalność ukierunkowaną na zajęcia z dziećmi i jest zwolniony z podatku od nieruchomości. Nie ukrywa, że chętnie rozszerzyłby ją na dorosłych, ale obecnie nie byłby w stanie płacić podatku.
Kamil Suchański, przewodniczący rady miasta, informuje, że prawnicy mają kilka uwag do tego projektu uchwały, dlatego wymaga on pewnych zmian. Przyznaje, że jest w stałym kontakcie z grupą inicjatywną i powoli rysuje się pewien kompromis. Liczy, że podczas jutrzejszej sesji wszystko skończy się przegłosowaniem uchwały we właściwym kształcie.
– Jest propozycja prezydenta, która mówi o 50-procentowej zniżce, ale myślę, że jest to zbyt mało. Wydaje mi się, że trzeba pójść dalej i albo w stu procentach zwolnić z podatku te obiekty, albo przynajmniej w wysokości 70 procent – argumentuje.
Kamli Suchański twierdzi, że np. Warszawa i Poznań w całości zwalniają duże obiekty sportowe z podatku od nieruchomości. W Krakowie jest to 70 procent.
– Miastu się to będzie opłacać, bo jak popatrzymy ile musiałoby wydawać np. na budowę hal sportowych, boisk, kortów tenisowych i ich infrastruktury, a później zarządzanie całym majątkiem, to lepiej niech robią to przedsiębiorcy. Ponadto nadal budżet będą zasilać wpływy z udziału w PIT i CIT – mówi przewodniczący.
Projekt uchwały przewiduje zwolnienie z podatku od nieruchomości obiektów sportowych, m.in. ogólnodostępnych kąpielisk, boisk, hal sportowych, kortów tenisowych, lodowisk i stoków narciarskich.