Powoli stabilizuje się sytuacja w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. 1 października, po stwierdzeniu zakażeń koronawirusem wśród personelu i pacjentów, wstrzymane zostały tam przyjęcia do leczenia stacjonarnego oraz do leczenia chemioterapią w trybie 1-dniowym.
Izabela Opalińska, rzecznik szpitala informuje, że lecznica wznawia chemioterapię, ale jeszcze w ograniczonym zakresie.
– Będziemy mogli przyjąć około 50 proc. tych pacjentów, których zwykle przyjmowaliśmy. Druga dobra wiadomość jest taka, że u 3 pacjentów, którzy byli zakażeni SARS-CoV-2, po raz drugi testy dały wynik negatywny, co oznacza, że w ich organizmie nie ma już koronawirusa. W najbliższym czasie część z nich zostanie wypisana do domu. Pozostali pacjenci są również w dobrym stanie, mówi rzecznik ŚCO – mówi.
W Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku nadal wstrzymane są przyjęcia do leczenia stacjonarnego.
– Na razie jeszcze trudno powiedzieć, kiedy klinika wróci do normalnego funkcjonowania, ponieważ duża część personelu, bo około 20 osób jest na kwarantannie. Jeśli tylko będzie możliwy ich powrót, jeśli testy będą negatywne, to postaramy się jak najszybciej wznowić działalność kliniki – dodał Izabela Opalińska.
Pozostałe kliniki, poradnie i diagnostyka w Świętokrzyskim Centrum Onkologii pracują w trybie normalnym. Do piątku, 16 października, skrócone są godziny pracy call – center ŚCO, które pracuje od 7.00 do 15.00.
Od początku października, w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO potwierdzono w sumie 13 przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego. Zarażenie patogenem stwierdzono zarówno u lekarzy, pielęgniarek, jak i sekretarek medycznych. Łącznie na kwarantannie i w izolacji przebywa 20 pracowników kliniki.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono także u 7 pacjentów. Jeden z nich został przekazany do szpitala przeznaczonego do leczenia chorych na COVID-19, a dla 6 zakażonych pacjentów hematologicznych oraz trzech pacjentów, którzy mieli z nimi kontakt, w klinice hematologii zorganizowano osobny, doraźny oddział covidowy.