10 tys. umów w ramach programu „Czyste powietrze” podpisano w województwie świętokrzyskim. Pieniądze z tego programu są kierowane do właścicieli domów jednorodzinnych i mają pomóc w termomodernizacji budynków oraz wymianie starych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne.
Jubileuszową 10-tysięczną umowę podpisano dziś w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jak informuje Ryszard Gliwiński, prezes instytucji, dzięki tegorocznym zmianom i ułatwieniom w przyjmowaniu wniosków korzystanie z programu jest jeszcze łatwiejsze i szybsze.
– Kwota, jaką fundusz przekaże beneficjentom w naszym województwie to ponad 186 mln złotych. Do tej pory takiego programu nie było i tak dużych kwot nie przekazywano osobom fizycznym. Dotychczas wypłaciliśmy ponad 74 mln zł – dodaje.
Ryszard Gliwiński podkreśla, że średni czas rozpatrywania wniosku wynosi pięć dni.
Dziesięciotysięcznym beneficjentem programu „Czyste powietrze” w województwie świętokrzyskim została rodzina Suligów z Włoszczowy. Jak mówi Dariusz Suliga, dzięki wsparciu funduszu udało się wymienić stary kocioł grzewczy na pompę ciepła. Jak zaznacza, procedury związane z otrzymaniem dotacji były proste.
– Stary piec, który użytkowaliśmy w domu miał już ponad 14 lat i nie spełniał żadnych wymogów ochrony środowiska. Postawiliśmy na pompę ciepła z uwagi na troskę o czyste powietrze. Ponadto za takim rozwiązaniem przemawia także ekonomia. Pompa ciepła jest zdecydowanie tańsza w użytkowaniu niż kocioł tradycyjny – dodaje.
W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem poseł Agaty Wojtyszek, program „Czyste powietrze”, zakłada nie tylko troskę o środowisko naturalne, ale także realne wsparcie dla polskich rodzin, które dzięki wymianie źródeł ciepła czy termomodernizacji budynków, mogą zmniejszyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego.
Jak mówi poseł Bartłomiej Dorywalski, „Czyste powietrze” to program, który na stałe zmienił podejście do walki ze smogiem w naszym kraju. Dzięki temu programowi każdy obywatel może dołączyć do jednej, biało-czerwonej drużyny, która walczy o czyste powietrze dla naszego kraju.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, skuteczna realizacja programu „Czyste powietrze” w regionie to zasługa przede wszystkim wytężonej i ciężkiej pracy pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jak zaznacza, tak częste korzystanie z programu przez mieszkańców województwa to wyraz nie tylko troski o środowisko naturalne, ale także odpowiedzialności społecznej. Zdaniem parlamentarzysty, poprawiająca się jakość powietrza w regionie przyczyni się także do zwiększenia potencjał turystycznego województwa świętokrzyskiego.