„Skąpiec” Moliera – z tym dramatem zmierzą się tegoroczni uczestnicy projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. Zanim uczniowie stworzą swoją własną interpretację utworu, wezmą udział w zajęciach z reżyserem i aktorem.
Projekt po raz kolejny realizuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. W tym roku napłynęło dziewięć zgłoszeń. Spośród nich jury w składzie: Karolina Gregorczyk (koordynator projektu), Przemysław Żmiejko (reżyser) oraz Izabela Kaleta (Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – partner projektu) wybrało cztery placówki. Są to: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ofiar Katynia w Gierczycach, I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu oraz Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy.
Jak wyjaśnia Karolina Gregorczyk, w tym roku na wybór wpływ miały kwestie formalne.
– Braliśmy pod uwagę między innymi liczbę uczniów dojeżdżających do placówek, aby uczniowie dojeżdżający mogli uczestniczyć w projekcie. Warsztaty to umożliwiają, bo odbywają się w czasie lekcji. W tym roku ważna też była przestrzeń do realizacji warsztatów, ponieważ musiała spełniać wszelkie wymogi, dotyczące bezpieczeństwa – mówiła.
Pierwsze warsztaty z ekspertami odbędą się w tym i w przyszłym tygodniu online.
– Mam nadzieję, że kolejne uda się już przeprowadzić w szkołach – dodaje Karolina Gregorczyk. – Oprócz warsztatów z reżyserem i aktorem, w niektórych spotkaniach udział będą brać także wykładowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego: profesor Marzena Marczewska i profesor Krzysztof Jaworski, którzy wprowadzą uczniów w kontekst literacki, a także nasza aktorka Agata Sobota, która przeprowadzi zajęcia z dykcji – wymienia.
Podsumowaniem zajęć będzie spektakl, który każda z grup zrealizuje. Efekty pracy powinniśmy poznać na początku grudnia.
– Będziemy mieć cztery różne interpretacje tego samego dramatu. Zobaczymy, jak się nam ten eksperyment powiedzie – mówi koordynatorka.
Dodatkowo dla nauczycieli, którzy zgłosili się do udziału w projekcie przygotowano warsztaty online „Analiza i interpretacja sceniczna tekstu dramatycznego”. Zdobytą w ten sposób wiedzę będą mogli wykorzystać na co dzień, podczas zajęć z uczniami.