Kolejna siedmioletnia perspektywa budżetowa Unii Europejskiej niesie wiele wyzwań dla polskich rolników – mówił podczas spotkania ze świętokrzyskimi samorządowcami poseł Grzegorz Wojciechowski.
Polityk podkreślił, że ostateczny kształt wspólnej polityki rolnej Unii cały czas jest konsultowany, jednak już teraz można mówić o kilku istotnych założeniach. Jedną z nich jest między innymi zwiększenie nacisku na zieloną energię i ekologię.
– Około 25 proc. z całości wspólnej polityki rolnej UE ma zostać przeznaczone na tzw. „zielone rolnictwo”, którego nie powinniśmy się obawiać. Biorąc pod uwagę m.in. emisję dwutlenku węgla w rolnictwie, w rolnictwie holenderskim wynosi ona obecnie ponad 10 ton na hektar, z kolei w Polsce 2,5 tony na hektar. To pokazuje, że nawet jeśli ograniczenia emisji w rolnictwie zostaną wprowadzone, to nasze gospodarstwa nie odczują negatywnych skutków tego zabiegu – wyjaśnia.
Grzegorz Wojciechowski podkreśla, że duże znaczenie w kolejnej perspektywie finansowej Wspólnoty będą odgrywały małe gospodarstwa nastawione na zrównoważoną produkcję rolną.
– Ta produkcja opiera się przede wszystkim na tym, aby zasoby, którymi dysponujemy pozostawały dla przyszłych pokoleń. Takie założenia realizują m.in. gospodarstwa rodzinne. Ich istotą nie jest zysk, a bieżące utrzymanie i przekazanie całej substancji gospodarstwa swoim następstwom, bez nadmiernego wyeksploatowania przestrzeni produkcyjnej – dodaje.
Polityk zaznaczył, że w nowej perspektywie finansowej istotne będą wyzwania, z którymi boryka się polski przemysł rolny. To między innymi ograniczone rynki zbytu w przypadku trzody chlewnej oraz konieczność modernizacji na rynku przetwórstwa owoców i warzyw.
Zmiany mogą też objąć program Rozwoju Obszarów Wiejskich, z którego zasobów miałyby być finansowane zadania związane bezpośrednio z produkcją i przemysłem rolnym.