Około 15 tys. głosów oddano w tegorocznym budżecie obywatelskim w Kielcach. Do głosowania dopuszczono 129 zadań – w tym 18 dotyczących dużych inwestycji, 53 inwestycje małe oraz 58 projektów nieinwestycyjnych. Tegoroczna suma przeznaczona na budżet obywatelski wynosi 7 mln 750 tys. złotych.
Głosowanie odbywało się elektronicznie. Jednak dla osób, które miały problem z dostępem do telefonu, komputera, czy internetu przygotowano dwa punkty stacjonarne w urzędzie przy Rynku i ulicy Strycharskiej. Ponadto, pracownicy ratusza pojawili się także w 18 punktach mobilnych na terenie miasta.
W tym roku po raz pierwszy wprowadzono konieczność potwierdzenia oddanego głosu przez kod SMS – poinformował Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.
– Kod przychodził na numer telefonu wskazany w formularzu. Na jeden numer można było oddać tylko jeden głos. Każdy głosujący mógł jednak wyrazić poparcie dla 9 projektów. Jednego inwestycyjnego dużego, trzech inwestycyjnych małych oraz pięciu zadań nie inwestycyjnych – wymienia rzecznik.
Kod SMS miał wyeliminować ewentualne nieprawidłowości, do których dochodziło np. w ubiegłym roku. Okazało się wówczas, że część nieuczciwych głosujących podawała się za inną osobę.
Końcowe rozstrzygnięcia tegorocznego budżetu obywatelskiego zostaną podane podczas wtorkowej konferencji prasowej.
W ubiegłym roku Kielczanie oddali blisko 34 tys. głosów na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego, w tym ponad 27 tys. przed internet oraz 6 330 w formie papierowej.