Trzy firmy chcą przeprowadzić remont zabytkowej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 32 w Kielcach. Dziś upłynął termin składania ofert.
Najdroższa oferta firmy Hochtief Polska wynosiła 99,327 mln złotych, a najtańsza, firmy Anna Bud: 82,287 mln złotych. Tasbud zaproponowała 98,974 mln złotych.
Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach informuje, że teraz będzie musiał zapoznać się ze szczegółami.
– Na pewno zmieścimy się w kwocie, którą planowaliśmy. Po sprawdzeniu dokładnie wszystkich ofert i po podliczeniu punków, ogłosimy, kto wygrał – wyjaśnia.
Teatr założył budżet na remont w wysokości ponad 92 milionów złotych. Michał Kotański dodaje, że teraz oczekuje na jeszcze jedno ważne rozstrzygnięcie.
– Czekamy na ogłoszenie wyników naboru do środków norweskich. Przypuszczam, że to się wydarzy w ciągu 3-4 tygodni i jeśli uda nam się pozyskać te środki, będziemy mogli podpisać umowę z firmą, która wygra – dodaje.
Z Funduszy Norweskich teatr może otrzymać około 20 mln złotych. Na całość środków na remont składają się też pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego: po 20 mln złotych.
Pozostała kwota jest zarezerwowana w budżecie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty za pierwszym razem, to prace będą mogły rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Koncepcję przebudowy teatru przygotowała pracownia WXCA z Warszawy. Projekt łączy wymogi konserwatorskie z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. W odnowionej siedzibie widzów przywita dwukondygnacyjne foyer. Będzie też sala wielofunkcyjna, przeznaczona na organizację różnych wydarzeń. Nowością będzie wybudowanie kondygnacji podziemnej z przeznaczeniem na magazyny. Powstanie nowoczesne studio nagrań wraz z reżyserką, nowa scena kameralna z możliwością otwarcia na dziedziniec. Poszerzona zostanie przestrzeń dla aktorów. Po remoncie artyści doczekają się nowoczesnego zaplecza, składającego się z garderób zbiorowych i indywidualnych oraz strefy wypoczynku. Przebudowane zostanie także poddasze, które będzie spełniało funkcje techniczne i administracyjne.