Są bogatym źródłem białka, węglowodanów, mikroelementów oraz witamin z grupy B. Dodają energii, dbają o zdrowe serce, kondycję skóry czy włosów, a także regulują metabolizm. Mowa o orzeszkach bukowych, które są ulubionym przysmakiem m.in. ptaków, wiewiórek czy dzików. Mogą je spożywać także ludzie.
Buk zwyczajny jest bardzo powszechnym drzewem w polskich lasach, obficie owoce produkuje jednak tylko raz na kilka lat. Jak informuje Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce, właśnie teraz jest taki czas. Zaznacza, że w tym roku daleszyccy leśnicy chcą zebrać kilka ton tego daru lasu.
Paweł Kosin podkreśla, że orzeszki bukowe można jeść surowe.
– Mają bardzo podobny smak do orzecha laskowego, tylko są trochę bardziej gorzkie. Moim zdaniem orzech laskowy jest trochę smaczniejszy. Niektórzy tłoczą z nich olej, ponieważ orzechy bukowe są bogate w zdrowe tłuszcze – podkreślił.
Leśnik zachęca, żeby spróbować orzecha bukowego. Jak mówi, nikt z nas nie powinien mieć problemów ze znalezieniem go, ponieważ w świętokrzyskich lasach drzew bukowych nie brakuje.
– Paznokciami jesteśmy w stanie twardą osłonkę zdjąć, a sam orzeszek wygląda podobnie do orzecha laskowego, tylko, że orzech laskowy jest okrągły, a nasionko buka jest trójgraniaste - dodaje.
Orzeszki bukowe można także uprażyć i dodać do sałatek czy ciasta. Można z nich również przygotować nalewkę.