W Wąchocku rozpoczął się przeniesiony z maja – XVI Piknik Archeologiczny „Rydno”.
To nazwa stanowiska archeologicznego między Wąchockiem, a Marcinkowem. Odnaleziono tu około 400 obozowisk z okresu kamienia. Organizator spotkania Marcin Surma z PTTK mówi, że to doskonałe miejsce do pokazywania historii sprzed kilkunastu tysięcy lat w przystępny sposób.
– Prezentujemy, jak mogło wyglądać życie w epoce kamienia. To od 5 do 12 tysięcy lat przed Chrystusem. Można zobaczyć, jak ubierali się nasi przodkowie, co jedli i jak polowali. Epoka kamienia ewoluowała, przykładem może być sposób ubierania. Od skór do tkaniny z lnu, a nawet pokrzyw – mówi.
W Wąchocku będzie dziś możliwość poznania solowarstwa, czyli prehistorycznych metod pozyskiwania soli. Zaprezentowane zostaną także przedmioty kultu i narzędzia, głównie krzemienne. Jak przypomina Monika Bajka, jedna z rekonstruktorek, w tej okolicy pozyskiwano krzemień czekoladowy.
– Nazwa nawiązuje do jego koloru, który przypomina czekoladę. Są dwa rodzaje: jaśniejszy jak mleczna i ciemniejszy jak gorzka czekolada – dodaje.
Będzie także możliwość wykonania makijażu sprzed wieków, czyli pomalowania twarzy ochrą – czerwonym barwnikiem symbolizującym krew, życie i siłę.
Piknik rozpocznie się na placu przy opactwie ojców cystersów w Wąchocku o 11 i potrwa do 17. Jutro spotkanie zaplanowane jest w takich samych godzinach.