112. urodziny obchodzi Muzeum Narodowe w Kielcach. Z tej okazji prosi gości o ocenę swojej działalności oraz wskazówki dotyczące udoskonalenia oferty.
Początki muzeum sięgają pierwszych lat XX wieku, kiedy po rewolucji 1905 roku władze carskie umożliwiły zakładanie stowarzyszeń i instytucji oświatowych. Wśród powstałych wówczas organizacji było Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, które za cel przyjęło upowszechnianie wiedzy o geografii, antropologii, archeologii oraz historii sztuki.
Jak podkreśla Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach, muzeum założyli w 1908 roku działacze kieleckiego Oddziału PTK.
– Jego pierwszym kustoszem został filolog klasyczny i weteran powstania styczniowego Tadeusz Szymon Włoszek. W okresie II Rzeczypospolitej placówka przyjęła nazwę Muzeum Świętokrzyskiego, a od 1975 roku szczyci się rangą Muzeum Narodowego – wyjaśnia.
Za symboliczny początek działalność uznawany jest pierwszy wpis do inwentarza Muzeum PTK.
– Pochodzi z 8 października 1908 roku i brzmi: „Okaz drzewa skamieniałego z Miedzianej Góry”. Dziś więc obchodzimy urodziny. Dziękujemy wszystkim Państwu, że jesteście z nami i prosimy o to, byście pozostali z nami jak najdłużej – apeluje.
Muzeum Narodowe w Kielcach stara się dopasować swoją ofertę do aktualnych potrzeb, czego przykładem może być zintensyfikowanie działań w Internecie w czasie pandemii, ale jak podkreśla Urszula Kinder, na tym nie poprzestaje.
– Nie ograniczamy się jedynie do ochrony i eksponowania dziedzictwa, dlatego stale chcielibyśmy poszerzać naszą ofertę i staramy się ją uczynić jeszcze bardziej interesującą. Chcielibyśmy się dowiedzieć, w jaki sposób możemy jeszcze bardziej udoskonalić nasze działania i bardzo jesteśmy ciekawi, jak nas Państwo oceniają. Dlatego przygotowaliśmy krótką, anonimową ankietę – mówi.
Ankieta jest dostępna na internetowej stronie Muzeum Narodowego w Kielcach oraz w formie papierowej w kasie instytucji.