Nauka jazdy na rowerze będzie obowiązkowym przedmiotem w niemieckich szkołach. Jest to wynik rosnącej liczby śmiertelnych wypadków z udziałem rowerzystów. Szacuje, że około 30 proc. młodzieży nie potrafi prawidłowo jeździć na rowerze. Podobny problem jest w Polsce.
Czy nauka jazdy na rowerze powinna być przedmiotem obowiązkowym? Bez karty rowerowej nie ma świadectwa?
Zachęcamy do udziału w audycji pod nr telefonu 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kieloce.pl
*****
Dziś jest czwartek, 8 października, 282. dzień roku. Do końca roku pozostało 84 dni.
Wschód słońca: 06:51
Zachód słońca: 17:54
Dzień trwa 11 godz. 02 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 38 minut.
Imieniny obchodzą: Laurencja, Pelagia, Brygida oraz Artemon, Demetriusz, Ewodia, Ewodiusz, Ginter, Guncerz, Gunter, Gratus, Ludwik, Marcjusz, Marcin, Symeon, Taida, Waleria
*****
Przysłowie na dziś: „Po świętej Brygidzie babie lato przyjdzie”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Wzroku
Światowy Dzień Ośmiornicy
Międzynarodowy Dzień Podologii
Międzynarodowy Dzień Biometrii
*****
CZWARTEK, 8 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r. – oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa AK M.Tarchalskiego „Marcin” opanował zamieszkałą przez Niemców wieś Stojewsko. Już pod koniec akcji doszło do starcia z niemiecką odsieczą. W wyniku walki poległ Tadeusz Żurek „Sokół”, a rannych było trzech partyzantów.
CZWARTEK, 8 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1672 r. – IV wojna polsko-turecka: zwycięstwo wojsk polskich pod wodzą hetmana Jana Sobieskiego w bitwie pod Niemirowem.
1939 r. – amerykański korespondent wojenny Julien Bryan opublikował w prasie USA fotografie z oblężonej Warszawy.
1943 r. – członkowie złożonego z Żydów „Sonderkommando 1005”, sformowanego w celu zatarcia śladów zbrodni niemieckich, wydobyli zwłoki zamordowanych 2 lata wcześniej profesorów lwowskich i zawieźli je na stos, gdzie następnego dnia zostały spalone.
1976 r. – oddano do użytku trasę Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówkę”).
1982 r. – władze stanu wojennego zdelegalizowały NSZZ „Solidarność”.
2007 r. – w Warszawie zmarł ks. prałat rtm Zdzisław Jastrzębiec-Peszkowski (ur. 23 sierpnia 1918 r.), uczestnik wojny obronnej 1939 r., więzień sowieckiego obozu w Kozielsku, cudem ocalony z mordu katyńskiego, oficer II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kapelan Rodzin Katyńskich. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
CZWARTEK, 8 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
W czwartek w senackiej komisji ustawodawczej mają być kontynuowane prace nad ustawą o ochronie zwierząt.
Czwartkowe posiedzenie komisji rozpocznie się od przedstawienia opinii i ekspertyz ws. noweli o ochronie zwierząt. Szef komisji Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że komisja ma ok. 200 propozycji poprawek do noweli od organizacji pro-zwierzęcych, rolniczych i gospodarczych. Swoje poprawki będą zgłaszać kluby. Najdalej idące ma PSL – proponuje m.in. 10-letnie vacatio legis dla zakazu ferm futrzarskich i zniesienie zakazu uboju rytualnego na eksport. Senatorowie KO i PiS też są podzieleni w sprawie ustawy. Większość senatorów PiS popiera ustawę w wersji, w jakiej wyszła z Sejmu. KO jest skłonna wydłużyć vacatio legis likwidacji ferm futrzarskich, ale na pewno nie do 10 lat, a także chce wprowadzić szereg poprawek doprecyzowujących. Swoje poprawki mają senatorowie niezrzeszeni.