Zwierzęta zdominowały najnowszą wystawę w Galerii Tycjan przy Placu Artystów w Kielcach. Obrazy autorstwa Zbigniewa Porębskiego są spięte wspólną nazwą „Animals”, ale trudno na nich znaleźć znane kształty. Zwierzęta zostały pokazane poprzez geometryczne kształty.
Karolina Kozieł, kurator wystawy podkreśla, że wystawa wpisuje się w trwający właśnie Światowy Tydzień Zwierząt, zaznacza jednak, że autor ucieka od dosłowności.
– Forma obrazów jest geometryczna, nie ma na nich rzeczywistego zwierzęcia, możemy natomiast zobaczyć pewną interpretację postaci zwierzęcych poprzez rozczłonkowanie, deformację, geometryzację, rozbicie i syntezę kształtu – wyjaśnia.
Autorem prac jest Zbigniew Piotr Porębski, malarz, rysownik, fotograf. Urodzony w 1963 roku w Kielcach. Ukończył Studium Reklamy w Warszawie. Jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Członek Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Delegatura w Kielcach. Bierze udział w licznych plenerach oraz w wystawach zbiorowych i pokonkursowych. Cyklicznie uczestniczy w dorocznych wystawach lokalnego środowiska artystycznego „Kapitał Sztuki. Suplement”. Zawodowo jest związany z Biurem Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Artysta wyjaśnia, że celowo unika mówienia wprost, ponieważ najważniejszą rolę odgrywa przekaz plastyczny.
– Zastosowanie bardziej realistycznych form, narzucałoby odbiór, a to malarstwo abstrakcyjne, figuratywne, daje większą możliwość poszukiwania, analizowania tych obrazów - dodaje.
Dlatego warto na prace Zbigniewa Porębskiego spojrzeć z dystansu, by lepiej wychwycić szczegóły, ale też z kawałków, jak z puzzli, w głowie ułożyć sobie całość. Uwagę zwraca żywa kolorystyka.
– Świadomie zrezygnowałem z czarnego koloru, to taki przejaw mojego szacunku dla kolorystów. Ja wprawdzie nie jestem twórcą, który patrzy przez pryzmat kolorystów, ale podobnie jak oni zrezygnowałem z czarnego koloru na rzecz bardziej czystych i symbolicznych barw – wyjaśnia Zbigniew Porębski.
Wystawa była trzecią odsłoną cyklu „Separacja kolorów”, organizowanego przez kielecki okręg Związku Polskich Artystów Plastyków – mówi Rafał Ubrański, prezes okręgu.
– Pokazujemy artystów, którzy są i z naszego związku i z innych związków twórczych, którzy działają w Kielcach, i których chcieliśmy po prostu pokazać ze względu na to, że tworzyli coś w czasie pandemii, tego zamknięcia, które trwało mniej więcej od marca do czerwca – wyjaśnia.
Rafał Urbański dodaje, że symboliczna jest także nazwa.
– Jest to określenie technologiczne, czyli rozbicie obrazu na cztery kolory. W żargonie poligraficznym to się nazywa separacja kolorów. Tutaj użyliśmy tego hasła wobec artystów, którzy byli odseparowani, gdzieś pracowali w odosobnieniu – tłumaczy.
Wystawa „Animals” potrwa do 20 października. Kolejne wystawy to fotografia Waldemara Kozuba i obrazy Katarzyny Sadrak. Natomiast wcześniej, w ramach cyklu „Separacja kolorów”, swoje prace prezentowali studenci Instytutu Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach oraz Iwona Stachura.