Ośrodek dla osób chorych na Alzheimera i z zaburzeniami demencyjnymi powstał w części budynku po byłym XI Liceum Ogólnokształcącym im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Kielcach. W placówce pomoc i opiekę znajdzie 25 osób, a także ich rodziny.
Magdalena Gościniewicz, pełniąca obowiązki dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, informuje, że chorzy w placówce będą mogli liczyć na szerokie wsparcie.
– W ośrodku chorzy przebywają codziennie i podlegają różnym formom terapii. Mogą liczyć na wsparcie m.in. logopedy, ale organizowane są dla nich również zajęcia z muzykoterapii, dogoterapii i terapia wspomnieniowa. Terapeutyczne działania są kierowane także do ich rodzin, czyli do ich opiekunów bezpośrednich. Będziemy ich uczyć jak postępować i opiekować się osobą chorą na Alzheimera poza godzinami pobytu w ośrodku – dodała Magdalena Gościniewicz.
Radny Dariusz Kisiel z PiS, który był pomysłodawcą powstania ośrodka przyznaje, że z tą prośbą zwrócili się do niego sami mieszkańcy.
– Niestety, tacy pacjenci do tej pory musieli być przez swoich bliskich wożeni na drugi koniec miasta. To było dla nich uciążliwe i czasochłonne. Teraz mieszkańcy północnych dzielnic Kielc będą mogli korzystać z ośrodka, co dla ich rodzin z pewnością będzie dużą ulgą i pozwoli im wygospodarować czas na odpoczynek – dodał Dariusz Kisiel.
Nie tylko Kielce, ale także cały region powinien być zabezpieczony w tego typu miejsca, przyznał z kolei obecny na otwarciu ośrodka senator Krzysztof Słoń z PiS:
– Są one odpowiedzią na rosnące potrzeby w społeczeństwie, które się starzeje. W związku z tym przybywa osób ze schorzeniami układu nerwowego, w tym m.in. chorobą Alzheimera – dodał senator.
Otwarcie tej placówki, to radość nie tylko dla władz Kielc, ale także dla samorządu województwa świętokrzyskiego, powiedziała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Cieszymy się, że środki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, które pozyskuje urząd marszałkowski są tak dobrze wykorzystywane. Na powstanie ośrodka przeznaczyliśmy ponad 3,6 mln zł. To pieniądze, które pomogły wyremontować ten budynek, ale jednocześnie dzięki tym środkom chorzy będą mogli liczyć na profesjonalną opiekę i rehabilitację – dodała Renata Janik.
Placówka dla osób chorych na Alzheimera jest filią ośrodka, który znajduje się przy alei Legionów. W sumie w tych dwóch placówkach na pomoc i opiekę może liczyć 45 osób cierpiących na chorobę.