23 zgłoszenia wpłynęły do III Międzynarodowego konkursu na lalkę, obiekt animowany lub formę teatralną „Animatus”. Do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych sześć prac. Artyści z całej Polski i z zagranicy walczyli o możliwość skorzystania z rezydentury artystycznej w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz o nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro.
Jak mówi Karolina Gregorczyk, koordynator projektu, zgłoszenia były różnorodne. – Nawiązujące do kultury ludowej, do prototypów robotów, jest teatr fluorescencyjny. Czasami nawet to nie były same lalki czy animanty, ale scenografie plastyczne. Cieszymy się, że coraz więcej twórców, którzy się zajmują różnymi dziedzinami lalkarstwa, czy plastyki, zgłasza się do nas i chce próbować swoich sił w tym konkursie – mówi.
Jak dodaje Karolina Gregorczyk, formuła konkursu pozwala na takie eksperymenty, ponieważ nie wyznacza ram.
– To jest konkurs, w którym trzeba zgłosić nie gotowy produkt, ale pomysł, który dzięki wsparciu specjalistów, zostanie zrealizowany. Wydaje mi się, że szansa, jaką dajemy realizatorom, do sprawdzenia się w czymś, czego dotąd nie robili, jest pociągająca i daje pewne możliwości na przyszłość. Myślę, że to jest klucz, który sprawił, że w tym roku tematyka jest różnorodna – dodaje.
Do następnego etapu konkursu jury w składzie: Katarzyna Proniewska-Mazurek, Marek Waszkiel oraz Jakub Wróblewski wybrało sześć prac, których autorami są: Paulina Araszkiewicz, Patrizia Ende, Filip Jaśkiewicz, Andrzej Kuba Sielski, Łukasz Skwara i Małgorzata Tarasewicz-Wosik.
W dniach 13-14 października wybrani kandydaci spotkają się online z jury, aby porozmawiać o swoich pomysłach. Komisja wybierze trzech laureatów, którzy będą mieli okazję zrealizować swoje prace i pokazać je w formie etiudy teatralnej podczas finału projektu, w grudniu 2020.
Konkurs „Animatus” jest realizowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.