Jesteśmy w żółtej strefie. Kielce i powiat kielecki objęte zostały znalazły się wśród 52 powiatów objętych restrykcjami. W strefie czerwonej znalazło się 17 powiatów, a 34 w żółtej.
Warszawa jest na liście alertów. Będą również nowe obostrzenia w strefach – od 15 października. Sytuacja staje się coraz bardziej poważna. Na całym świecie notuje się rekordowe wzrosty zakażeń koronawirusem.
41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Czy boimy się pandemii? Czy będziemy ostrożniejsi?
*****
Dziś jest poniedziałek, 2 października, 279. dzień roku. Do końca roku pozostało 87 dni.
Wschód słońca: 06:46
Zachód słońca: 18:01
Dzień trwa 11 godz. 14 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godz. 30 minut.
Imieniny obchodzą: Apolinary, Faustyna, Igor oraz Rajmund, Placyd, Maur, Konstancjusz, Justyn, Galla, Flawiana, Flawia, Eutychiusz, Donat, Charytyna, Bartłomiej, Tulia, Wiktoryn
*****
Przysłowie na dziś: „W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Habitatu
Światowy Dzień Mieszkalnictwa
Światowy Dzień Nauczyciela
*****
PONIEDZIAŁEK, 5 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – kwaterujący od 2 października w Lasochowie i Wiśniczu 2 ppLeg. AK, przy którym znajdował się sztab 2 Dywizji Piechoty AK, rozpoczął swój nocny marsz przez Chotów do Ewelinowa i Lasocina gdzie kontynuowano przygotowania do demobilizacji, rozwiązania sztabu dywizji i przetrwania zimy.
1968 r. – Jaskinia Raj została uznana za rezerwat przyrody.
*****
PONIEDZIAŁEK, 5 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1356 r. – Król Kazimierz III Wielki powołał Sąd Wyższy Prawa Niemieckiego i Sąd Sześciu Miast, który był ostateczną instancją odwoławczą przy królu.
1716 r. – porażka konfederatów tarnogrodzkich w bitwie pod Kowalewem z wojskami saskimi, podczas której doszło do ostatniej w historii szarży husarii.
1831 r. – POWSTANIE LISTOPADOWE: wojsko polskie w liczbie 20 tys. ludzi wraz z ostatnim wodzem powstania listopadowego gen. Maciejem Rybińskim przekroczyło granicę pruską we wsi Jastrzębie pod Brodnicą i złożyło broń. Był to ostatni epizod powstania.
1912 r. – w związku z kryzysem bałkańskim Józef Piłsudski wydał rozkaz do Związku Walki Czynnej i podległych mu struktur strzeleckich, polecając wzmożenie gotowości bojowej na wypadek wybuchu międzynarodowego konfliktu zbrojnego. W oddziałach strzeleckich odbyły się próbne mobilizacje i ćwiczenia polowe. Zintensyfikowano zajęcia w zakresie taktyki, geografii politycznej i wojskowej, terenoznawstwa, umocnień, szkolenia ogniowego, strzelectwa i musztry.
1925 r. – rozpoczęła się, trwająca do 16 października, konferencja międzynarodowa w Locarno, w której wzięli udział przedstawiciele rządów Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec. W wyniku ustaleń konferencji nie zagwarantowano nienaruszalności granic niemiecko-czechosłowackiej i niemiecko-polskiej.
1938 r. – z Eksperymentalnej Stacji Telewizyjnej w warszawskim wieżowcu Prudential wyemitowano pierwszy w Polsce program telewizyjny, który był oglądany na 4 odbiornikach.
1939 r.:
– pod Kockiem zakończyła się ostatnia bitwa kampanii obronnej stoczonej przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Datę przyjmuje się za koniec regularnej wojny obronnej wobec agresji niemieckiej i sowieckiej. W kampanii obronnej 1939 roku Wojsko Polskie stoczyło ponad 700 bitew i potyczek, w wyniku których zginęło 70 tyś. żołnierzy i ludności cywilnej, a 133 tysiące zostało rannych.
– rozstrzelano 38 obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
1957 r. – w Warszawie zdławiono zamieszki wywołane zamknięciem czasopisma „Po prostu” (tzw. Warszawski Październik ’57).
1964 r. – Melchior Wańkowicz został aresztowany pod zarzutem współpracy z Radiem Wolna Europa.
1983 r. – Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla przewodniczącemu Solidarności Lechowi Wałęsie. W imieniu Wałęsy, któremu władze komunistyczne uniemożliwiły wyjazd do Oslo, nagrodę odebrała jego żona Danuta.
2007 r. – decyzją ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło awansowano pośmiertnie 7842 polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
*****
PONIEDZIAŁEK, 5 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Prezydent Andrzej Duda dokona dziś o godz. 15 na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego zmian w składzie Rady Ministrów. Nominację z rąk prezydenta odbierze m.in. Jarosław Kaczyński, który w nowym rządzie będzie pełnił funkcję wicepremiera.
Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w środę nowy skład Rady Ministrów; w wyniku rekonstrukcji liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14. Część resortów zostanie zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty.
Według informacji PAP dziś zostaną powołani przez prezydenta nowi ministrowie, a także ministrowie, których resorty zmieniły nazwę i zakres kompetencji.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński odbierze nominację na stanowisko wicepremiera. Oprócz niego w nowym rządzie Morawieckiego będzie trzech wicepremierów. Na dotychczasowym stanowisku pozostaje Jacek Sasin, który będzie kontynuował pracę jako wicepremier i minister aktywów państwowych.
W poniedziałek nominacje odbierze natomiast Piotr Gliński, który zostanie powołany przez prezydenta na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów, a także szefa nowego resortu: Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jarosław Gowin odbierze nominację na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.
Prezydent powoła też Przemysława Czarnka na stanowisko szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki, Tadeusza Kościńskiego na szefa Ministerstwa Finansów i Funduszy oraz Michała Kurtykę, który obejmie funkcję ministra klimatu i środowiska. Nominacje z rąk prezydenta odbiorą także: Marlena Maląg na szefa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Grzegorz Puda na szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nominację na Ministra-Członka Rady ministrów odbiorą też Michał Cieślak (Porozumienie) oraz Michał Wójcik (Solidarna Polska).
# # #
Dziś Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w II instancji rozpatrzy zażalenie prokuratury na postanowienie o nieuchyleniu immunitetu warszawskiemu sędziemu Igorowi Tulei. Rozpoczęcie posiedzenia niejawnego w tej sprawie zaplanowano na godz. 10.30. Zażalenie prokuratury rozpatrzy trzyosobowy skąd sędziowski.
Poniedziałkowe posiedzenie jest efektem zażalenia Prokuratury Krajowej na wcześniejsze postanowienie Izby Dyscyplinarnej. Izba ta, orzekając na początku czerwca w I instancji, nie uchyliła immunitetu sędziemu Tulei. Tym samym nie przychyliła się do wniosku prokuratury o pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej ws. podejrzenia ujawnienia informacji ze śledztwa ws. głosowania nad budżetem w Sali Kolumnowej w grudniu 2016 r.
Po ewentualnym uchyleniu immunitetu, prokuratura zamierza postawić sędziemu zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień i bezprawnego ujawnienia informacji z postępowania.
# # #
Dziś w Łodzi rozpoczyna się dwudniowe 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które dotyczyć ma m.in. wyzwań duszpasterskich dla współczesnego Kościoła oraz spraw bieżących KEP – powiedział PAP rzecznik Archidiecezji Łódzkiej ks. Paweł Kłys. Zebranie Plenarne KEP zorganizowano w Łodzi i Pabianicach ze względu na jubileusz 100-lecia utworzenia diecezji łódzkiej.
„Obchody setnej rocznicy powstania naszej diecezji rozpoczną się 10 grudnia tego roku, a zapowiedzią tych wydarzeń ma być Zgromadzenie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które obradować będzie 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach” – powiedział PAP ks. Paweł Kłys.
„W czasie posiedzenia biskupi będą obradować w pięciu grupach tematycznych. Zajmą się strategią w czasie i po pandemii, wyzwaniami związanymi z przemianami kulturowymi, obecnością w przestrzeni społeczno-politycznej, duszpasterstwem parafialnym oraz kwestią komunikacji Kościoła” – podano w informacji przekazanej przez biuro prasowe Episkopatu.