Koncert wirtuoza Tomasza Drążkowskiego w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, zainaugurował cykl koncertów w ramach drugiej edycji Buskiej Jesieni Organowej im. profesora Feliksa Rączkowskiego.
Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć utwory z repertuaru Bacha, Pechebela, Brunhsa, Surzyńskiego, Marricone i Beliera.
Pierwsza odsłona wydarzenia odbyła się w 2018 roku, tuż po zakończeniu corocznego Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu im. Krystyny Jamroz, pod nazwą Buskie Lato Organowe u św. Brata Alberta. Wówczas było to osiem koncertów organowych przez osiem kolejnych niedziel. Okazało się jednak, że koncerty nakładały się czasowo na inne wydarzenia kulturalne organizowane przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury.
W 2019 roku ksiądz Marek Podyma, proboszcz parafii zmienił nazwę na Buską Jesień Organową i przeniósł koncerty na sierpień i wrzesień. W bieżącym roku z powodu pandemii koncerty potrwają jedynie przez tydzień a więc od 4 do 11 października. W sumie będzie to pięć recitali rozpoczynających się o godzinie 19.00.
Jak informuje ksiądz Marek Podyma, wszystko zaczęło się od organów klasycznych, które kilka lat temu parafia nieodpłatnie pozyskała z likwidowanego w Niemczech kościoła. Uważa, że posiadając tak znakomite organy 35-głosowe, należy stwarzać szansę obcowania z muzyką organową oraz wzbogacić ofertę kulturalną nie tylko dla mieszkańców, ale i kuracjuszy, a także melomanów tej muzyki.
– Przede wszystkim mamy publiczność, która przybywa tu nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Tylko w zeszłym roku Busko odwiedziło około 80 tys. kuracjuszy. Z tej grupy ludzi, jest wielu takich, którzy kochają muzykę organową. Druga rzecz, to budowa klasycznych organów, które już stały się instrumentem koncertowym o dobrym brzmieniu. Było by to nierozsądne gdyby nie wykorzystać takiej możliwości – dodaje.
Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Jarosław Mrożek, organista parafii św. Brata Alberta w Busku Zdroju. Od wielu lat koncertuje solowo, z zespołem, czy w roli akompaniatora. Jak mówi, podczas pięciu dni wystąpią soliści z regionu, ale nie tylko, znakomici organiści, a sam repertuar bardzo szeroki.
– Będzie dużo muzyki barokowej, religijnej, świeckiej, filmowej, patriotyczna. Dla każdego melomana znajdzie się coś ciekawego – zaznacza.
Tomasz Drążkowski, to organista, dyrygent, specjalista w dziedzinie muzyki sakralnej. Był pomysłodawcą i organizatorem cyklu „Wieczory muzyki organowej” w swoim rodzinnym mieście. Jak mówi, sam instrument jest bardzo ciekawy, ma wiele interesujących brzmień.
– Instrument jest inspirujący. Akustyka jest bardzo wymagająca, ale myślę, że brzmienie tego instrumentu, da słuchaczom trochę przyjemności z tego, że mogą posłuchać tej muzyki na żywo w czasach pandemii – dodaje.
Kolejny koncert w ramach II Buskiej Jesieni Organowej odbędzie się we wtorek, 6 października. Wówczas posłuchamy repertuaru Marcina Madeja, młodego organisty i kompozytora. W czwartek zaś w wydarzeniu będzie uczestniczył urodzony w Jędrzejowie Radosław Suliga, który m.in. w 2012 roku wykonał recital akordeonowy w Pałacu Prezydenckim. W piątek z kolei posłuchamy umiejętności organisty jazzowego Jarosława Mrożka i Jana Kowalika. Na zakończenie II edycji Buskiej Jesieni Organowej wystąpią: sopranistka Renata Drozd i Paweł Wróbel, który zagrał na organach. Wstęp wolny.
Feliks Rączkowski ur. w 1906 r. w Szczaworyżu, zm. 16 września 1989 r. w Warszawie – polski organista i kompozytor. Komponował utwory organowe i wokalne. Autor licznych opracowań pieśni kościelnych.