W Kielcach trwa regionalny kongres programowy Nowej Lewicy. W wydarzeniu biorą udział parlamentarzyści i liderzy partii lewicowych, którzy dyskutują nad przyszłością Wiosny i Sojuszu Lewicy Demokratycznej po ostatecznym połączeniu się w jedno ugrupowanie.
Podczas spotkania z dziennikarzami Włodzimierz Czarzasty, szef SLD i wicemarszałek Sejmu skrytykował działania Mateusza Morawieckiego i rządu, za – jego zdaniem – brak przygotowania do drugiej fali zachorowań na COVID-19.
– Obecne mamy około 2,4 tys. zachorowań dziennie to znaczy, że w tej chwili szpitale, muszą dobudowywać swoje części z kontenerów. Niebawem może zacząć brakować respiratorów. A lekarze i szpitale niebawem będą musieli podejmować decyzje o tym, że najstarsi pacjenci będą od tych respiratorów odłączani tak, jak było we Włoszech – dodaje.
Włodzimierz Czarzasty skrytykował także trudności w dostępie do szczepionki przeciwko grypie. Jak stwierdził, Lewica postulowała, aby przed rozpoczęciem sezonu grypowego rząd zakupił znaczną część szczepionek, które powinny zostać rozdane obywatelom.
– My po prostu widzimy, do czego żeście doprowadzili, opowiadając banialuki na temat tego, że koronawirusa już w Polsce nie ma, tymczasem zamykane są kolejne szkoły, które nie są przygotowane na ewentualność prowadzenia nauki zdalnej – dodaje.
Zdaniem Włodzimierza Czarzastego, rząd zachował się skandalicznie, ponieważ przespany został okres wakacyjny, w którym kraj mógł lepiej przygotować się na walkę z pandemią koronawirusa.
Liderzy Lewicy dyskutują w Kielcach nad przyszłością swoich ugrupowań i programem dla Polski. Jak stwierdził poseł Andrzej Szejna, szef Nowej Lewicy w województwie świętokrzyskim – regionalny kongres programowy rozpoczyna dyskusję nad programem, który będzie odpowiadał na najistotniejsze problemy naszego kraju.
– To między innymi służba zdrowia, tolerancja. To także odpowiedź na wyzwania naszego członkostwa w Unii Europejskiej. To także kwestie związane z gospodarką i obroną miejsc pracy – dodaje.
Wśród głównych postulatów Lewicy w zakresie ochrony zdrowia Andrzej Szejna wymienił, między innymi, podniesienie wydatków na zdrowie do 7,2 proc. PKB w 2024 roku.
Podczas spotkania z udziałem ekspertów odbywają się dwa panele dyskusyjne: „Jakiej Polski chcemy” oraz „Wyzwania rozwojowe województwa świętokrzyskiego u progu II dekady XXI wieku”.